Przedramię tatuowane w 2 gwiazdki
©Haramis Kalfar/Fotolia

Biotatuaż, czyli tatuaż na próbę, który znika po 3-5 latach

Przedramię tatuowane w 2 gwiazdki
©Haramis Kalfar/Fotolia

Biotatuaż utrzymuje się na skórze przez kilka lat. Mogą zdecydować się na niego osoby, które nie są całkowicie przekonane, że chcą mieć tatuaż do końca życia. Biotatuaż może być wykonany w tych samych miejscach co zwyczajny tatuaż i podobnie jak on może być kolorowy lub czarno-biały.

 

U osób starszych, których naskórek wolniej się regeneruje, biotatuaż będzie widoczny dłużej niż u osób młodych.

Jak robi się biotatuaż

Biotatuaż wykonywany jest, podobnie jak tatuaż trwały, przy użyciu przeznaczonej do tego maszynki z jednorazową igłą. Za jej pomocą pod skórę na głębokość ok. 0,6-1,4 mm wprowadza się barwnik. Nakłucia mogą być bolesne. Natężenie bólu zależy od lokalizacji tatuażu, najbardziej bolesne są miejsca, w których skóra jest cienka i delikatna, takie jak kostka czy obojczyk.

 

Barwniki używane do wykonania biotatuażu są naturalne i nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Dla pewności jednak ok. 30 dni przed wykonaniem tatuażu przeprowadza się próbę, która polega na wprowadzeniu niewielkiej ilości barwnika pod skórę w niewidocznym na ogół miejscu. Jeśli w tym miejscu nie pojawią się niepokojące objawy skórne, takie jak: zaczerwienienie, pękające naczynka, świąd i wysypka, prawdopodobnie biotatuaż będzie dla danej osoby bezpieczny.

Przez ile lat widoczny jest biotatuaż

Na ogół biotatuaż widoczny jest na skórze przez 3-5 lat. U osób młodych, których naskórek szybko się regeneruje, ten czas będzie krótszy. Mniejsza trwałość biotatuażu wynika też z częstego opalania się oraz wykonywania peelingu oraz zabiegów z wykorzystaniem kwasów owocowych. Trwałość i ładny wygląd tatuażu można przedłużyć poprzez regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry w jego okolicy.

 

Zdarza się, że biotatuaż po kilku latach staje się niewyraźny lub rozmazany. Można wówczas przyspieszyć jego znikanie poprzez zabiegi kosmetyczne, takie jak laser lub wprowadzenie pod skórę substancji, która wchłonie pigment. Nadmierna trwałość biotatuażu wynika często z nieumiejętnego wykonania go, np. wprowadzenia barwnika zbyt głęboko. Z tego względu należy wykonywać biotatuaż wyłącznie u doświadczonych tatuażystów.

Ile kosztuje biotatuaż

Cena biotatuażu zaczyna się już od 120 złotych. Zależy ona przede wszystkim od tego, czy wzór tatuażu jest skomplikowany, a także od jakości zastosowanych barwników. Ponadto biotatuaż kolorowy kosztuje na ogół więcej niż czarny. Jest tak dlatego, że pigmenty kolorowe są droższe od barwnika czarnego. Na cenę biotatuażu może także wpływać renoma gabinetu, w którym jest on wykonywany.

Przeciwwskazania do wykonania biotatuażu

Biotatuażu nie wykonuje się u osób chorych na:

  • cukrzycę,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
  • choroby skóry, takie jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Do przeciwwskazań należą także ciąża oraz karmienie piersią.


Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16