depilacja laserowa
©Coka/Fotolia

Sauna po IPL – czy jest bezpieczna?

depilacja laserowa
©Coka/Fotolia

Depilacja IPL jest zaraz po depilacji laserowej jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Żeby po zabiegu móc cieszyć się gładką skórą i uniknąć problemów dermatologicznych: nadmiernego wysuszenia, przebarwień i wyprysków, rozszerzonych porów skóry, lepiej zrezygnować z rozgrzewania ciała, na przykład w saunie.

Depilacja IPL a depilacja laserowa

Depilacja IPL polega na stosowaniu technologii intensywnie pulsującego światła (ang. intense pulsed light) do niszczenia cebulek włosów. Od depilacji laserowej różni ją przede wszystkim to, że wykorzystuje światło rozproszone, nie skupione, a emitowane fale światła są różnej długości. Dzięki temu zabieg depilacji IPL trwa krócej niż zabieg laserowy, ponieważ jednorazowo można naświetlić większy obszar skóry, podczas gdy depilacja laserem wymaga usuwania każdego włosa osobno. Zabiegi IPL są też mniej bolesne niż laser, tańsze, ponadto lepiej sprawdzają się w depilacji jaśniejszych włosów. Zabieg depilacji IPL trzeba jednak powtarzać więcej razy niż zabieg laserowy.

Jak uniknąć problemów skórnych po depilacji IPL?

Przed i po zabiegu depilacji IPL należy unikać rozgrzewania skóry. Na miesiąc przed depilacją trzeba zaprzestać opalania się. Dobę wcześniej należy całkowicie zrezygnować z wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, nie brać gorących kąpieli i nie odwiedzać sauny. Także po depilacji musimy odczekać przynajmniej 24 godziny, lub do momentu ustąpienia objawów ubocznych po depilacji, zanim zafundujemy sobie kąpiel parową.

Kiedy po depilacji IPL należy zgłosić się do lekarza

Bezpośrednio po depilacji metodą IPL mogą wystąpić pewne nieprzyjemne objawy uboczne. Niektóre z nich są normalne i, jeśli przestrzega się wszystkich zaleceń lekarza, nie należy się nimi przejmować. Przez jeden lub dwa dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, na skórze mogą pojawić się pęcherzyki i niewielkie strupki. Nie można ich rozdrapywać. Wszystkie te objawy powinny minąć w ciągu 48 godzin. Jeśli utrzymują się lub zaostrzają, koniecznie trzeba zgłosić to lekarzowi.

 

Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16