3 młode kobiety stoją w samych ręcznikach w ośrodku Spa.
©Kalim/Fotolia.com

Depilator, wosk, maszynka, depilacja laserowa, IPL... Jak pozbyć się niechcianych włosków? Jaką metodę wybrać?

3 młode kobiety stoją w samych ręcznikach w ośrodku Spa.
©Kalim/Fotolia.com

Owłosienie w nietypowym miejscu, np. nad ustami lub na brzuchu, jest skutkiem zbyt dużego stężenia androgenów (męskich hormonów) w ciele kobiety. Przyczyną tego mogą też być choroby ogólnoustrojowe. Sposoby usuwania niechcianego owłosienia to zabieg depilacji laserowej lub własnoręczne metody, takie jak golenie maszynką jednorazową, depilatorem elektrycznym lub woskiem.

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Owłosienie w nietypowym miejscu jest najczęściej skutkiem aktywności gruczołów dokrewnych, które odpowiadają za produkcję hormonów. Zwykle przyczyną jest podwyższone stężenie androgenów, czyli hormonów męskich. Za niespodziewanym owłosieniem często stoją przebyte choroby ogólnoustrojowe, takie jak nowotwory nadnerczy lub jajnika, niedoczynność tarczycy. Nadmierne owłosienie u kobiet na całym ciele nazywa się hirsutyzm.

Metody depilacji – depilator elektryczny

Za pomocą depilatora elektrycznego można pozbyć się włosków nawet na kilka tygodni. Są one bowiem wyrywane razem z cebulką, przez co jest to bolesny zabieg. Warto więc schładzać skórę lodem w torebce foliowej lub zadbać o depilator z chłodzącą nakładką

Depilatory elektryczne mogą być stosowane przez osoby w różnym wieku, z tego względu są także odpowiednie dla np. nastolatek. Sprawdzą się także w przypadku kobiet o bardzo jasnych włoskach, czy tych przywiązanych do bardziej tradycyjnych form usuwania włosów. Depilatory będą odpowiednie dla kobiet, które chcą uniknąć „dni przejściowych” pomiędzy depilacjami i usuwać najkrótsze włoski, z którymi nie radzą sobie inne metody takie jak na przykład wosk.

Jak wybrać depilator elektryczny? 

Wybierając depilator, wiele użytkowniczek obawia się dyskomfortu podczas depilacji. Z tego powodu warto wybrać depilator zaawansowany technologiczne, który posiada szereg udogodnień. Pierwszą cechą, której powinniśmy szukać jest na pewno wodoodporność urządzenia. Stosowanie depilatora w wodzie łagodzi dyskomfort i pobudza wydzielanie endorfin. Sprzymierzeńcem osób początkujących są też specjalne nasadki, np. z rolkami masującymi, które rozmasowują skórę w trakcie depilacji lub z ostrzami golącymi, które pomagają w przyzwyczajeniu skóry do zabiegu. Stosunkowo nową funkcją jest wskaźnik siły nacisku, który pokazuje, czy prawidłowo używamy depilatora i pozwala na wydajniejszą depilację.

Inne metody depilacji - wosk, maszynka jednorazowa, depilacja laserowa

Wosk do depilacji nakłada się na ciepło, a kiedy substancja zastygnie to zrywa się ją razem z włosami. Należy uważać, aby nie był on zbyt gorący, ponieważ można zwiększyć ryzyko powstania żylaków.

Depilacja maszynką jednorazową jest bezbolesna, jednak efekt utrzymuje się do dwóch dni. Za jej pomocą można usunąć włoski nawet w trudno dostępnych miejscach. Przy stosowaniu tego rodzaju depilacji należy koniecznie mieć swoją maszynkę, ponieważ bakterie łatwo przenoszą się na innego właściciela.

Depilacja laserowa wypala włosy tak, że więcej już nie odrosną. Jest to technika, za pomocą której można na stałe pozbyć się włosów w nietypowych miejscach. Minusem depilacji laserowej jest wysoka cena.

Depilacja metodą IPL

Depilacja metodą IPL (Intense Pulsed Light) daje trwały efekt gładkiej skóry. Urządzenie wykorzystuje technologię IPL, która działa na melaninę – brązowy barwnik występujący w cebulkach włosów, trwale je osłabiając. Z tego względu efekty depilacji najszybciej będą widoczne u kobiet o jasnej karnacji i ciemnych włoskach. Z tej metody można korzystać w celu usuwania włosków z niemal każdej części ciała, także na twarzy. Zabieg jest niemal bezbolesny, trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie ogolić skórę przed użyciem depilatora. Depilacja IPL posiada także swoje ograniczenia – nie jest dedykowana kobietom o jasnych włoskach lub bardzo ciemnej karnacji, nastolatkom, kobietom w ciąży lub w okresie karmienia. Przed jej zastosowaniem trzeba pamiętać o zapoznaniu się ze wskazówkami producenta. 

Jak wybrać depilator IPL? 

Urządzenie musi być w pełni bezpieczne zarówno dla skóry, jak i użytkownika. Zwróć uwagę na to, czy urządzenie posiada wbudowany czujnik kolorytu skóry, który analizuje jej odcień i dostosowuje intensywność impulsu. Istotnym aspektem jest także czujnik kontaktu ze skórą, który uniemożliwi oddanie impulsu, gdy depilator nie dotyka skóry. Dobrą wskazówką jest też zwrócenie uwagi na rekomendacje organizacji zatwierdzających tego rodzaju urządzenia jak np. FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków). Kupując urządzenie sprawdzajmy też jego wydajność, która określana jest w liczbie błysków, które generuje urządzenie – im wyższa, tym dłużej będziemy mogli go używać. Ważna jest także szybkość przeprowadzenia zabiegu, którą można sprawdzić na podstawie liczby oddawanych błysków w ciągu 1 minuty.

 

Więcej na temat pielęgnacja ciała depilacja
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Czy Ania i Grzegorz korzystają z pomocy niani?

zobacz 01:37