Chirurg
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Krzywy nos? Operacja plastyczna pozwoli zmienić jego kształt

Chirurg
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Korekta nosa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, a przy tym jednym z najtrudniejszych. Polega na zmianie jego kształtu lub poprawie funkcjonowania.

 

Korekta nosa, inaczej rhinoplastyka, to operacja, której efektem jest zmiana jego kształtu, a czasami także poprawienie funkcji. Dlatego też wymienia się dwa powody wykonywania tego zabiegu – estetyczne i medyczne. Po pierwsze, decyzja o operacji może wynikać z chęci poprawienia wyglądu nosa, jego kształtu i proporcji. Z drugiej strony są sytuacje, w których ze względów zdrowotnych należy wykonać zabieg operacyjnej korekcji nosa, na przykład w przypadku niedrożności dróg oddechowych i krzywej przegrody nosowej. Ocena estetyczna nosa jest dość subiektywna, ponieważ jedne osoby mogą nie zwracać uwagi na niewielkie niedoskonałości, dla innych natomiast są one przyczyną obniżonej samooceny.

Co zmienić w wyglądzie nosa?

Planując zmiany wyglądu nosa należy wziąć pod uwagę całą twarz, ponieważ musi być ona przede wszystkim proporcjonalna. Nos musi wyglądać naturalnie. Często się zdarza, że nos ma nie jedną, a kilka niedoskonałości, które powinny zostać skorygowane podczas operacji. Końcowy efekt zależy od grubości i spoistości skóry, grubości, wytrzymałości, kształtu i symetrii kości i chrząstek nosa, a także od tego, jak goją się tkanki. Oczywiście podstawą jest doświadczenie i profesjonalizm chirurga.

Blizny po korekcie nosa

Widoczność blizn po operacji zależy od sposobu przeprowadzenia zabiegu – chirurg może zastosować metodę zamkniętą lub otwartą. Metoda zamknięta polega na wykonaniu nacięcia wewnątrz nosa, dzięki któremu uzyskuje się dostęp do kości i chrząstki. Blizny pooperacyjne są niemal niewidoczne. Podczas operacji metodą otwartą, chirurg wykonuje cięcie w kształcie litery „W”, pozostawia to niewielką bliznę.

 

Korekcje odbywają się przy znieczuleniu ogólnym. Ceny w zależności od gabinetu i od stopnia ingerencji w pierwotny kształt wahają się od 4 do nawet 14 tysięcy złotych. Sama operacja rhinoplastyczna zajmuje jeden dzień, zazwyczaj należy do tego dodać dzień lub dwa hospitalizacji. Do pracy można wrócić po 14 dniach, wtedy zwykle znikają największe zasinienia i obrzęk. Po operacji nosa należy ograniczyć na 4-6 tygodni aktywność fizyczną, stosować odpowiednie kremy na zasinienia twarzy i krople do nosa. Dokładne zalecenia przekazuje lekarz i należy się do nich bezwzględnie stosować.

Przeciwwskazania i skutki uboczne korekty nosa

Korektę nosa można przeprowadzić dopiero po zakończeniu wzrostu i rozwoju organizmu, czyli około 18 roku życia u mężczyzn i 16 u kobiet. Operacja plastyczna nosa nie jest wskazana osobom, mającym skórę tłustą lub porowatą, ponieważ będą miały większe problemy z gojeniem się ran. Ważnym przeciwwskazaniem są również schorzenia internistyczne oraz wystąpienie w rodzinie chorób zakrzepowo-zatorowych.

 

Po operacji rhinoplastyki nie da się uniknąć takich dolegliwości jak ból (nasilenie jest zależne od progu bólu, można zażywać ogólnodostępne środki przeciwbólowe), zaburzenia czucia skóry nosa, tymczasowe zaburzenie węchu, blizny, zasinienia i obrzęk. W związku z opuchlizną, możliwe są czasowe zaburzenia oddychania. Całkowicie obrzęk znika po około roku i też wtedy można ostatecznie ocenić efekt operacji.

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04