Wykonywanie tatuażu
flickr/Nicolas Alejandro/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Biały tatuaż to subtelniejsza alternatywna dla tradycyjnej metody zdobienia ciała z użyciem barwnych pigmentów. Białe tatuaże wykonywane są w ten sam sposób, co te robione czarnym tuszem.

Kto może mieć biały tatuaż i czy biały tatuaż żółknie?

Biały tatuaż szczególnie polecany jest dla osób o jasnej karnacji oraz takich, które nie chcą aby wzór na skórze zanadto rzucał się w oczy. Przy wyborze motywu miejmy na uwadze fakt, iż zbyt dużo drobnych detali usytuowanych bardzo blisko siebie może się zlewać tworząc wrażenie blizny. Jeżeli wykonamy go w miejscu szczególnie narażonym na ekspozycję promieni słonecznych (tj. ramię, kark) wówczas należy się liczyć z tym, że barwnik szybciej wyblaknie. Zdarzają się też przypadki żółknięcia białych wzorów na skórze.

Sposób wykonania białego tatuażu

Technika wykonania jest taka sama jak tatuaży kolorowych czy czarnych. Z tą różnicą, że gęstość białego tuszu jest większa w rezultacie czego uzyskany wzór staje się wypukły. Dlatego jest często mylony ze skaryfikacją (ozdabianie ciała poprzez wycinanie na nim wzorów, nacięcia te z czasem tworzą blizny).

Cena wykonania białego tatuażu

Biały tatuaż to wydatek około 20% większy niż tradycyjny, ponieważ jego wykonanie trwa dłużej ze względu na gęstość białego barwnika. Ceny tatuażu czarnego zaczynają się od 150-200 zł. Panująca obecnie moda na białe tatuaże powoduje, że coraz więcej salonów oferuje tego rodzaju usługę, jednak jest ich w dalszym ciągu stosunkowo mało.

Przygotowanie do tatuowania

Przed wykonaniem jakiegokolwiek trwałego tatuażu należy przestrzegać kilku zasad. Minimum 24h przed oraz 24h po tatuowaniu nie wolno spożywać alkoholu. Dlaczego? Alkohol podwyższa ciśnienie krwi, co może spowodować wypychanie barwnika przez skórę i w rezultacie stworzyć rozlaną plamę, która niestety pozostanie na zawsze.

Pielęgnacja skóry po wykonaniu białego tatuażu

Tatuaż – w zależności od rozmiaru i miejsca wykonania goi się od 3 do 5 tygodni, w tym czasie należy o niego szczególnie dbać. W czasie gojenia należy chronić tatuaż przed słońcem, bo promienie UV powodują szczególnie szybkie blaknięcie pigmentu. Aby proces gojenia przebiegał sprawnie i prawidłowo nie można dopuścić do przesuszenia tatuażu, dlatego smarujemy go emolientami i przemywamy letnią wodą z mydłem. Niektóre salony tuż po wykonaniu i przez kilka pierwszych dni, zalecają przykrywanie tatuażu folią spożywczą, ponieważ jest to rozległa rana, którą trzeba chronić przez czynnikami zewnętrznymi. Przeciwnicy tej metody sugerują, że przez brak dostępu tlenu oraz nadmierne pocenie się skóry pod folią proces gojenia przebiega wolniej.

Tatuaż UV

Kontrowersyjną odmianą białego tatuażu jest wzór wykonywany tuszem o właściwościach fluorescencyjnych. Świeci on w nocy dając ciekawy efekt wizualny. Jest to wzór prawie niewidoczny w świetle dziennym. Niewiele salonów wykonuje ten rodzaj tatuażu. Ponadto pigment stosowany do jego wykonania, budzi wątpliwości co do jego bezpieczeństwa dla zdrowia. Bierze się to stąd, że jest to metoda stosunkowo nowa i brak jeszcze wystarczających danych na temat długotrwałej obecności w ludzkiej skórze świecącego barwnika. Cena tatuażu UV tak jak białego – jest wyższa o około 20% od tatuażu standardowego. Ponadto posiadacze tego typu ozdoby twierdzą, że blaknie on stosunkowo szybko.

Przed wykonaniem tatuażu

Gdy zdecydujemy się na konkretny motyw najlepiej odczekać kilka miesięcy. Jeżeli w dalszym ciągu będziemy zdecydowani na wzór, który wybraliśmy, wówczas pewność, że nam się wkrótce nie znudzi jest większa. Pamiętajmy usuwanie tatuażu to kosztowny i bolesny zabieg, dlatego tatuujmy się z głową.