Pedicure
© grki/Fotolia.com

Pedicure kosmetyczny, leczniczy i biologiczny. Poprawiają kondycję stóp i paznokci

Pedicure
© grki/Fotolia.com

Pedicure to zabieg kosmetyczny, który skoncentrowany jest na paznokciach i skórze stóp. Korzystnie wpływa na ich wygląd, kondycję i koloryt. Pod względem zastosowania i środków wykorzystywanych do przeprowadzenia zabiegu, rozróżnia się trzy typy pedicure: kosmetyczny leczniczy i biologiczny. Pierwszy zalecany jest osobom, którym zależy na pielęgnacji i nawilżeniu. Drugi niweluje bolesne zmiany skórne a trzeci najmniej inwazyjnie regeneruje i odżywia. 

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu pielęgnacji stóp i paznokci to m.in. stany zapalne, świeże rany i blizny oraz pęknięcia naskórka zlokalizowane w okolicy paznokci. Z zabiegu zrezygnować powinny także osoby cierpiące na choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze stóp.

Pedicure kosmetyczny - nadaje kształt paznokciom i wygładza skórę na stopach

Pedicure kosmetyczny rozpoczyna odprężająca i zmiękczająca naskórek kąpiel stóp. Woda  wzbogacona jest najczęściej solą kosmetyczną (np. ziołową) i neutralizującymi nieprzyjemny zapach olejkami eterycznymi (np. lawendowy, eukaliptusowy lub rumiankowy). Kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny polega głównie na zmyciu zniszczonej warstwy lakieru, nałożonej podczas poprzedniej wizyty w salonie kosmetycznym, i skróceniu paznokcia. Następnie płytka jest piłowania pilnikiem kosmetycznym i dokładnie oczyszczana. W zakresie zabiegu mogą znaleźć się także:

  • usunięcie zrogowaciałej warstwy naskórka na piętach za pomocą frezarki bądź omegi (ostrego narzędzia wykonanego ze stali nierdzewnej, służącego do ścinania zgrubiałego naskórka),
  • relaksacyjny masaż stóp,
  • oczyszczający i wygładzający peeling, który nadaje skórze świeżego wyglądu i miękkości. 

 

Na zakończenie paznokcie mogą zostać pokryte świeżą warstwą lakieru lub wyłącznie wzmacniającą i nabłyszczającą odżywką. Tego typu zabieg przynosi ulgę zmęczonym stopom, poprawia wygląd paznokci i nawilża skórę. 

Pedicure leczniczy: pielęgnacja paznokci i usunięcie rogowaciejących zmian skórnych na stopach

Pedicure leczniczy, podobny jest to kosmetycznego, jednak ma szerszy zakres i wykonywany jest zwykle przez podologa (osobę zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób stóp). Poza oczyszczaniem paznokci i usuwaniem zgrubiałej warstwy naskórka na piętach, podczas tego rodzaju zabiegu eliminowane są także pojedyncze zmiany skórne, które powodują dokuczliwy ból i dyskomfort. Należą do nich:

  • nagniotki,
  • odciski, 
  • modzele (zgrubienia warstwy rogowej naskórka, które pojawiają się w efekcie powtarzającego się ucisku, np. podczas częstego chodzenia w zbyt ciasnym obuwiu),
  • wrastające paznokcie.

 

Podczas zabiegu niwelowany jest także problem pękających pięt. Pojawiające się na stopach stopach pęknięcia to skutek m.in. niewłaściwie dobranego obuwia, nadmiernie przesuszającego się i rogowaciejącego naskórka oraz łuszczycy bądź atopowego zapalenia skóry. Wadą tego typu szczelin skórnych są nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne, ponieważ przez pęknięcia do skóry dostają się wirusy i bakterie. Pedicure leczniczy zakończony jest odprężającym masażem i ewentualnie lakierowaniem paznokci. Jeżeli istnieje konieczność (np. w przypadku głębokich pęknięć naskórka na piętach) mogą zostać założone także specjalne opatrunki. Podolodzy udzielają także szczegółowych porad i informacji dotyczących zasad pielęgnacji i higieny skóry i paznokci u stóp. 

Pedicure biologiczny - mniej inwazyjny i bez użycia metalowych akcesoriów

W trakcie wykonywania biologicznego zabiegu pielęgnacji stóp nie używa się metalowych narzędzi ani akcesoriów, takich jak: cążki, nożyczki czy frezarki. Pedicure biologiczny podobnie, jak poprzednie warianty, rozpoczyna się kąpielą zmiękczającą naskórek. Następnie kosmetolog odsuwa skórki z płytki paznokcia drewnianym patyczkiem. Oczekiwana długość oraz kształt paznokci uzyskiwane są za pomocą delikatnego papierowego pilnika. Na zakończenie wykonywany jest masaż lub kąpiel parafinowa, które uelastyczniają skórę stóp, poprawiają wygląd paznokci i koją mięśnie oraz stawy. 

Ile kosztuje i jak często powtarzać pedicure?

Zabieg pedicure można powtarzać w odstępach trzy- czterotygodniowych. Cena, jaką należy zapłacić za tego typu wizytę w salonie kosmetologicznym, waha się od 50 do 90 złotych i jest uzależniona od zakresu wykonywanych usług. Na wysokość ceny ma wpływ np. to, czy pedicure był zakończony lakierowaniem paznokci, masażem, peelingiem czy kąpielą parafinową

Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01