kobieta o jasnej skórze twarzy
© Photographee.eu/Fotolia.com

Domowe sposoby wybielania skóry: witamina C, ocet, mleko, soda oczyszczona

kobieta o jasnej skórze twarzy
© Photographee.eu/Fotolia.com

Wybielanie skóry domowymi sposobami wymaga systematyczności, by efekty były widoczne i utrzymały się dłużej. Cerę rozjaśniają i wygładzają maseczki z owoców i warzyw zawierających witaminę C, tonik cytrynowy, mleko i jogurt oraz ocet jabłkowy i soda oczyszczona.

 

Za przebarwienia na skórze odpowiadają melanocyty, czyli komórki wytwarzające barwnik. Jeśli pracują nieprawidłowo, na cerze mogą pojawić się przebarwienia. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień jest zbyt długie przebywanie na słońcu.

Domowe wybielanie skóry witaminą C

Witamina C ma właściwości rozjaśniające, dlatego do wybielania skóry warto wykorzystać zawierające ją warzywa i owoce. Podczas regularnego (2-3 razy w tygodniu) stosowania samodzielnie przygotowanych maseczek i toników, oprócz rozjaśnienia można zauważyć wygładzenie skóry. Dzieje się tak dlatego, że witamina C jest silnym antyoksydantem, czyli przeciwutleniaczem - hamuje procesy starzenia.

Wybielanie skóry cytryną

Domowe sposoby na wybielanie skóry cytryną najlepiej stosować zimą, ponieważ skóra posmarowana sokiem z cytryny pod wpływem promieni słonecznych może się odbarwiać. Pierwsza metoda polega na dodawaniu kilku kropel z cytryny do używanych maseczek. Mocniejsze efekty da się uzyskać, stosując sok z cytryny jako tonik (należy wymieszać sok z cytryny z przegotowaną wodą w stosunku 1:1) – to druga metoda. Trzecią metodą jest wcieranie w cerę soku cytrynowego bezpośrednio z plasterka owocu. Po 10 minutach należy umyć twarz ciepłą wodą.

Owocowe maseczki do wybielania skóry

Dużo witaminy C i właściwości wybielające skórę mają truskawki, czarna porzeczka i jabłka. Aby zrobić maseczkę rozjaśniającą cerę, owoce należy umyć i rozgnieść (np. widelcem), a następnie nałożyć w miejscach, które mają zostać wybielone. Po upływie 10 do 20 minut maseczkę należy zmyć letnią wodą.

Wybielanie skóry pomidorami i ogórkami

Maseczkę z pomidorów robi się w ten sam sposób, co maseczki owocowe. Ogórek do wybielania skóry można zetrzeć na tarce lub rozdrobnić blenderem. Powstałą papkę nakłada się na cerę i po 20 minutach zmywa letnią wodą. Używając tego sposobu, jednocześnie rozjaśnia się skórę i ją nawilża.

Domowe wybielanie skóry octem

Do wybielania skóry można użyć octu jabłkowego. Pierwsza technika wymaga wymieszania octu pół na pół z przegotowaną wodą i przecieraniu skóry takim tonikiem dwa razy dziennie. Druga metoda polega na nasączeniu nierozcieńczonym octem jabłkowym płatka kosmetycznego i przyłożenie go w miejsce wymagające rozjaśnienia na 20 minut.

Domowe wybielania skóry mlekiem i jogurtem

Wybielanie skóry mlekiem i jogurtem naturalnym jest możliwe, dzięki ich właściwościom złuszczającym. Jogurt ponadto dezynfekuje drobne ranki, zwęża pory i nawilża. Aby uzyskać efekt rozjaśniający, należy nasączyć płatek kosmetyczny mlekiem i położyć na noc w miejscu wymagającym wybielenia. Rano cerę wystarczy umyć jak zwykle. Użycie jogurtu jest jeszcze prostsze – twarz należy umyć, a następnie posmarować jogurtem. Po 20 minutach taką maseczkę spłukuje się ciepłą wodą.

Domowe wybielanie skóry sodą i wodą utlenioną

Soda oczyszczona ma właściwości rozjaśniające, ale nie należy stosować jej do cery suchej i wrażliwej, bo może podrażniać i przesuszać. Maseczkę z sody oczyszczonej i wody (2 łyżeczki sody i 1 łyżeczka wody) nanosi się na 10 minut cienką warstwą na skórę, a następnie zmywa letnią wodą. Pierwsze efekty wybielenia skóry są widoczne już po pierwszym użyciu.

 

Można też wybielać skórę wodą utlenioną. Należy użyć jej jako składnika maseczki z sody oczyszczonej. Do 2 łyżeczek soli wystarczy dodać pół łyżeczki wody utlenionej i pół łyżeczki zwykłej wody i po wymieszaniu nałożyć na twarz. Maseczkę należy zmyć chłodną po upływie od 5 do 10 minut. Taki zabieg można przeprowadzać raz na tydzień.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41