pielęgniarka z wodą utlenioną
©Piotr Marcinski/Fotolia

Domowe zabiegi kosmetyczne z wodą utlenioną

pielęgniarka z wodą utlenioną
©Piotr Marcinski/Fotolia

Woda utleniona jest silnym antyoksydantem, który niszczy patogeny zarówno z zewnętrznej warstwy skóry, jak i z głębszych jej obszarów. Mimo że wodę utlenioną można dostać nawet w kilkunastoprocentowym stężeniu, do celów kosmetycznych stosuje się o stężeniu jedynie 1-1,5%.

Woda utleniona na trądzik

Niewątpliwą zaletą wody utlenionej jest jej niska cena – możesz ją kupić już za dwa złote. Nie jest to jednak sposób bez wad, ponieważ dłużej stosowany może doprowadzić do wystąpienia przebarwień i wywołać reakcje uczuleniowe. Istnieje też ryzyko, że po wypryskach pozostaną blizny. Poza tym woda utleniona może doprowadzić do przesuszenia skóry, której reakcją obronną jest dodatkowa stymulacja gruczołów łojowych do jeszcze intensywniejszej pracy – efekt więc może być zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Bez wątpienia woda utleniona na trądzik ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak zwykle – dużo zależy od indywidualnej reakcji skóry.

 

Jak zastosować wodę utlenioną na trądzik? Namocz wacik kosmetyczny w 1,5% wodzie utlenionej. Natrzyj nim skórę, a po 20 minutach spłucz ciepłą wodą. Działa antybakteryjnie, pomoże złagodzić stan zapalny i zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Jeśli od czasu do czasu pojawiają ci się pojedyncze krostki, możesz także zastosować wodę utlenioną w żelu, ma wtedy stężenie 3%. Nałóż odrobinę żelu na zmienioną chorobowo skórę, zostaw na noc. Zabieg ten skutecznie przyspiesza gojenie wyprysku. Jeśli czujesz, że krostka dopiero się pojawia, również nałóż żel – zatrzymuje jej rozwój i pozwoli szybciej zniknąć. Nie zapomnij o nawilżaniu skóry po zastosowaniu kuracji wodą utlenioną, ponieważ możesz doprowadzić do przesuszenia skóry.

Woda utleniona na cellulit

Wodę utlenioną można stosować także na cellulit. Zrób masaż miejsc dotkniętych cellulitem – możesz użyć specjalnego masażera lub po prostu poszczypać skórę. Następnie namoczonym w wodzie utlenionym wacikiem nacieraj skórę.

Kąpiel w wodzie utlenionej

Aby poprawić kondycję skóry, poleca się kąpiel – do wanny pełnej wody należy dolać dwie buteleczki wody utlenionej (w sumie 200 ml). Kąpiel powinna trwać 30-40 minut, następnie należy wziąć ciepły prysznic i dokładnie się umyć. Ten zabieg nie tylko dobrze wpłynie na skórę, ale także na płuca, nerki, złagodzi ból kręgosłupa, mięśni i stawów, jak i wyreguluje rytm wypróżnień.

Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39