Ususzone liście pokrzywy oraz liść ziela w naczyniu z wodą
©radebg/Fotolia.com

Właściwości i zastosowanie wody pokrzywowej do włosów

Ususzone liście pokrzywy oraz liść ziela w naczyniu z wodą
©radebg/Fotolia.com

Woda pokrzywowa to skuteczny środek zmniejszający przetłuszczanie się włosów i oczyszczający skórę głowy. Przyspiesza ona ponadto porost włosów, odżywia je i sprawia, że są bardziej puszyste, błyszczące oraz elastyczne.

 

Regularne stosowanie wody pokrzywowej może sprawić, że włosy staną się o jeden ton ciemniejsze.

Właściwości wody pokrzywowej

Woda pokrzywowa do włosów jest produktem kosmetycznym, który ma w składzie ekstrakt z liści pokrzywy oraz alkohol. Kosmetyk przeznaczony jest do pielęgnacji włosów przetłuszczających się i wypadających.

Ekstrakt z pokrzywy zawiera sole mineralne o korzystnym wpływie na zdrowie skóry głowy i wygląd włosów. Do substancji tych należą m.in.:

  • krzem,
  • wapń,
  • żelazo,
  • miedź,
  • potas.

Ekstrakt z pokrzywy dostarcza ponadto witamin C, B, K oraz A. Działa on bakteriobójczo, grzybobójczo oraz przeciwzapalnie. Oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju, likwiduje też świąd. Ponadto odżywia cebulki włosów, dzięki czemu włosy stają się bardziej puszyste, mocniejsze, bardziej błyszczące i lekko uniesione u nasady. Wchłanianie tych substancji przez skórę ułatwia alkohol. Poprawia on również ukrwienie skóry, przyspieszając w ten sposób porost włosów.

Sposób stosowania wody pokrzywowej

Wodę pokrzywową stosuje się jako wcierkę do włosów. Należy używać jej codziennie na ok. godzinę przed umyciem włosów. Niewielką ilość wody pokrzywowej nakłada się na dłoń, a następnie wciera się ją we włosy i skórę głowy. Aplikację kosmetyku warto połączyć z masażem głowy: nakładać go kolistymi ruchami, uciskać palcami głowę, przesuwając je od skroni do czubka głowy i w przeciwnym kierunku. Używanie wody pokrzywowej może stać się łatwiejsze, jeżeli przeleje się zawartość buteleczki do pojemnika z atomizerem. Wtedy wystarczy tylko spryskać kosmetykiem równomiernie włosy i skórę głowy, a następnie wmasować go.

Kto nie powinien stosować wody pokrzywowej

Wody pokrzywowej nie powinny stosować osoby, które są uczulone na pokrzywę. Nie jest ona także zalecana osobom, których skóra jest przesuszona. Preparat dość intensywnie pachnie alkoholem, nie powinny go zatem używać osoby, które drażni ten zapach. W związku z tym, że woda pokrzywowa może przyciemniać włosy, nie jest ona wskazana także dla tych, którym zależy na utrzymaniu jasnego odcienia włosów.

Gdzie kupić wodę pokrzywową

Wodę pokrzywową można dostać w drogeriach, w hipermarketach na działach kosmetycznych, a często także w kioskach. Cena buteleczki zawierającej ok. 100 ml wody wynosi ok. 4-5 zł.


Więcej na temat włosy pielęgnacja włosów
Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59