Kobieta z pięknymi, zdrowymi, falowanymi, ciemnymi włosami.
©Robert Przybysz/Fotolia.com

Sposoby na wypadające włosy po ciąży – naturalne odżywki i dieta

Kobieta z pięknymi, zdrowymi, falowanymi, ciemnymi włosami.
©Robert Przybysz/Fotolia.com

Nadmierne wypadanie włosów dotyka niemal wszystkie kobiety niedługo po porodzie. Włosy po ciąży można wzmocnić domowymi sposobami, takimi jak maska jajeczna, olej rycynowy i sok z ziemniaka. Konieczna jest także dieta bogata w białko, witaminy z grupy B, witaminę A i C.

 

Wypadanie włosów po porodzie to normalne zjawisko, którym nie powinnaś się niepokoić. Dobrze dobrana pielęgnacja i zdrowa dieta pomogą ci szybko odzyskać piękny wygląd włosów sprzed ciąży.

Dlaczego włosy zaczynają wypadać po porodzie?

Ciąża to czas, kiedy włosy stają się grubsze, szybciej rosną i jest ich więcej niż wcześniej. Dzieje się tak za sprawą zwiększonego poziomu estrogenów. Hormony powodują, że mieszki włosowe nie wchodzą w naturalny stan spoczynku, czyli okres, kiedy włos przestaje dalej rosnąć i przygotowuje się na wypadnięcie. Z tego powodu włosy w czasie ciąży są wyjątkowo bujne. Około 2-3 miesiące po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada, a włosy zaczynają się przerzedzać w ekspresowym tempie.

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów po ciąży: maska z jajek, olej rycynowy, sok z ziemniaka

Cienkie i wypadające po ciąży włosy wymagają wzmocnienia i regeneracji. W drogeriach i aptekach dostępne są różnego rodzaju odżywki, maski i ampułki przeznaczone do pielęgnacji osłabionych włosów. Możesz również skorzystać z zabiegu odżywczego w salonie fryzjerskim. Najlepszym rozwiązaniem na wzmocnienie włosów są jednak domowe sposoby– naturalne kosmetyki są tanie i bezpieczne dla zdrowia. Oto najbardziej skuteczne przepisy:

  • maska z jajek: oddziel żółtka od białek. Do żółtek dodaj około 2 łyżek miodu i łyżkę oliwy z oliwek (dokładne proporcje dopasuj do długości swoich włosów – przygotuj taką ilość maski, żeby pokryła włosy od nasady po końcówki). Dokładnie wymieszaj i rozetrzyj na włosach. Nałóż foliowy czepek, na to ręcznik i trzymaj na głowie przez 20 minut. Spłucz ciepłą wodą;
  • olej rycynowy: olej wetrzyj tylko w skórę głowy. Załóż ręcznik i trzymaj na włosach przez około 2 godziny. Przed spłukiwaniem nałóż na włosy dodatkową odżywkę drogeryjną ułatwiającą rozczesywanie;
  • sok z ziemniaka: zetrzyj na tarce 4-5 ziemniaków i odstaw je na kilka minut w misce. Po tym czasie odciśnij przez sitko. Powstały sok wsmaruj w skórę głowy i włosy. Spłucz po 15 minutach.
  • Każdy z tych sposobów stosuj przynajmniej 1 raz w tygodniu.

Dieta wzmacniająca włosy po porodzie: jakie witaminy stosować?

Dieta na porost włosów powinna być oparta przede wszystkim na białku, które jest naturalnym budulcem włosów. Do produktów bogatych w ten składnik należą jajka, mięso kurczaka, ser biały, fasola i soja. Warto jeść również owoce i warzywa z wysoką zawartością witaminy A, na przykład śliwki, marchewkę i papaję. Dobroczynny wpływ na włosy mają też witaminy z grupy B zawarte w zielonych warzywach i witamina C naturalnie występująca w cytrusach


Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59