stosowanie wcierki na włosy
Image by LifetimeStock.com

Sztywne, kruche i łamliwe: włosy dysplastyczne

stosowanie wcierki na włosy
Image by LifetimeStock.com

Praktycznie u każdej osoby można znaleźć włosy dysplastyczne – zazwyczaj jednak nie wynoszą więcej niż 3% wszystkich włosów, dzięki czemu nie są zwykle widoczne i wtapiają się w burzę zdrowych włosów.

Jak wyglądają włosy dysplastyczne?

Włos dysplastyczny zdecydowanie różni się wyglądem i strukturą od pozostałych włosów. Jest szorstki, sztywny, grubszy, a jednocześnie bardzo suchy i kruchy. Można się spotkać z porównaniem tych włosów do skręconego drutu. Spotyka się i włosy proste, i zawijające się. Włosy dysplastyczne mogą rosnąć pojedynczo lub w całych kępkach. Jeśli włosów dysplastycznych jest dużo, mogą zniekształcać fryzurę i sprawiać wrażenie napuszenia jej.

Przyczyny włosów dysplastycznych

Niestety w dalszym ciągu nie wiadomo, co jest przyczyną powstawania dysplastycznych włosów. Z pewnością może mieć to związek z nieprawidłową produkcją hormonów i czynnikami genetycznymi, jednak nie do końca wiadomo, jakiego typu są to czynniki. Nie stwierdzono również w jakim stopniu na pojawianie się włosów dysplastycznych ma styl życie, dieta czy pielęgnacja włosów.

Leczenie włosów dysplastycznych

Ponieważ nie wiadomo, dlaczego pojawiają się włosy dysplastyczne, nie ma skutecznych sposobów na to, by zapobiegać ich powstawaniu. Z pewnością nie zaszkodzi stosowanie masażu skóry głowy, wcierek i dbanie o urozmaiconą dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne. Nie wyeliminuje to całkowicie tego zaburzenia, ale poprawi ogólnie kondycję włosów, dzięki czemu zmniejszy widoczność tych uszkodzonych.

 

Więcej na temat pielęgnacja włosów
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30