kobieta i mężczyzna zimą
Image by LifetimeStock.com

Wazelina czy krem – co skuteczniej nawilży skórę?

kobieta i mężczyzna zimą
Image by LifetimeStock.com

Wazelina na twarz? Czemu nie? Przeciwwskazanie jest tylko jedno: zaskórnikowa, tłusta cera. Efekty? Zaskakujące, zwłaszcza w porównaniu z kosztem. Wazelina jest najlepszą ochroną skóry przed działaniem mrozu, sprawdza się także na skórze ze skłonnościami do łuszczenia się i pękania. Mimo wielu zalet nie może jednak zastąpić kremu.

Jak wazelina działa na cerę?

Wazelina jest produktem ubocznym destylacji ropy naftowej, chętnie stosowanym w przemyśle. Trzeba jednak odróżnić wazelinę białą, kosmetyczną – bazę maści – od wazeliny technicznej, używanej w produkcji smarów. Wazelina kosmetyczna działa na zupełnie innej zasadzie niż kremy – nie wchłania się przez skórę, lecz tworzy na niej tzw. ciągłą warstwę okluzyjną, dlatego rzadko używana jest do pielęgnacji większych obszarów naskórka.

 

Tymczasem okazuje się, że ta cenna właściwość wazeliny czyni ją najskuteczniejszym preparatem ochronnym przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, zwłaszcza niskiej temperatury. Tłusta warstwa izolacyjna, dzięki temu, że zatrzymuje wodę w naskórku, wpływa na jego elastyczność i opóźnia powstawanie zmarszczek. Nie znaczy to jednak, że wazelina jest w stanie zastąpić krem. Jej regularne i długotrwałe stosowanie może zaburzyć gospodarkę wodną skóry i – paradoksalnie – doprowadzić do przesuszenia. Dlatego lepszym wyborem do codziennego stosowania będzie krem na bazie wazeliny z domieszką innej substancji natłuszczającej.

Wazelina na twarz, dłonie, skórki, pięty i równą opaleniznę

Wazelina wygrywa z kremem, jeśli chodzi o ochronę skóry twarzy i dłoni przed mrozem, krem ma jednak przewagę jako kosmetyk do długofalowego stosowania. Innych zastosowań wazeliny jest bardzo wiele, ale – tak samo jak w przypadku twarzy – są to propozycje na krótkoterminową kurację. I tak np. wazelina zregeneruje i uelastyczni przesuszoną skórę pod oczami, szybko poprawi stan popękanych pięt, zapobiegnie przesuszeniu dłoni i zlikwiduje pozaciągane skórki wokół paznokci, a nałożona na skórę przed samoopalaczem sprawi, że nie powstaną nieestetyczne plamy na kolanach czy łokciach. Domową metodą można z niej zrobić także peeling (wystarczy wymieszać wazelinę z cukrem) i szukać w niej ratunku, kiedy zabraknie mleczka do demakijażu. Zmywanie makijażu wazeliną przynosi podwójne korzyści – nie tylko oczyszcza skórę (nawet z wodoodpornych kosmetyków), ale również świetnie działa na brwi i rzęsy: zapobiega ich łamliwości i wypadaniu, a poza tym utrzymuje głębię koloru.

Wazelina a typ skóry

Wazelina przeznaczona jest do skóry suchej, z tendencją do pękania i łuszczenia się. Nie powinny jej stosować osoby, które borykają się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Wazelina nie tylko spotęguje u nich efekt świecącej się twarzy, ale także zablokuje pory, przez co stworzy idealne środowisko do powstawania zaskórników i pryszczy. Nie bez powodu zresztą w składzie kremów do cery tłustej, łojotokowej i zaskórnikowej nie znajdują się – a przynajmniej nie powinny się znajdować – parafiny, do których należy wazelina.

Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39