Kobieta ma problem z cerą
© Syda Productions/Fotolia.com

Zatkane ujścia porów tworzą trądzik zaskórnikowy

Kobieta ma problem z cerą
© Syda Productions/Fotolia.com

Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik zaskórnikowy. Może mieć postać czarnych kropek lub wyczuwalnych dotykiem i widocznych, czasem białych grudek. Domowe sposoby leczenia trądziku zaskórnikowego to właściwa pielęgnacja cery i dieta. Czasem potrzebna jest też pomoc kosmetyczki lub terapia farmakologiczna.

Przyczyny trądziku zaskórnikowego

Gdy gruczoły łojowe znajdujące się w skórze produkują nadmierną ilość sebum, negatywnie wpływa to na kondycję cery. Zbyt duża ilość łoju w połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem powoduje zatykanie ujścia porów skóry. Na skutek tego w zamkniętych porach może wytwarzać się stan zapalny. Zanim jednak łoju i złuszczonego naskórka będzie tyle, by spowodować zapalenie, widoczne staną się wągry lub białe grudki. Organizm może zacząć produkować za dużo sebum, gdy zachodzą zmiany hormonalne, np. podczas dojrzewania. Czasem zaskórniki to wynik nieprawidłowej pielęgnacji skóry, niedostosowanej do jej rodzaju.

Czarne kropki i białe grudki – dwie postacie trądziku zaksórnikowego

Trądzik zaskórnikowy objawia się powstawaniem na twarzy czarnych punktów lub białych grudek, a często jednych i drugich jednocześnie. Są to odpowiednio otwarte lub zamknięte zaskórniki. Zamknięte zaskórniki, a więc te pod postacią białych grudek, łatwo zmieniają się w stany zapalne. Zwykle trądzik zaskórnikowy jest widoczny w przetłuszczających się partiach twarzy – na czole, nosie i brodzie, ale czasem pojawia się też na plecach czy na dekolcie.

Leczenie trądziku zaskórnikowego: złuszczanie, zmiana diety, farmakologia

Prawidłowa pielęgnacja cery. Bardzo istotne jest regularne złuszczanie naskórka i stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej. Gdy trądzik zaskórnikowy jest nasilony, warto udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg peelingu, a w domu można stosować peelingi enzymatyczne, czyli wnikające w skórę, bez ścierających i podrażniających drobinek. Skóra powinna być traktowana bardzo ostrożnie i zarazem oczyszczana dokładnie. Zamiast wody do mycia lepiej używać specjalnych preparatów dla cery z problemami i nie wolno zapominać o tonizowaniu cery, by przywrócić jej naturalne pH. Aby uniknąć nadkażenia bakteryjnego, konieczne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym używanie do twarzy oddzielnego, często pranego ręcznika.

 

W walce z trądzikiem zaskórnikowym pomaga też modyfikacja diety. Powinna ona być bogata w produkty zawierające witaminy A, B i C. Należy unikać tych produktów, po których kondycja skóry się pogarsza, zwykle są to czekolada, ostre przyprawy i alkohol.

 

Gdy trądzik zaskórnikowy nasila się lub nie znika mimo odpowiedniej pielęgnacji, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. Dermatolog może zalecić stosowanie preparatów medycznych zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, a także antybiotyków i w ostateczności izotretynoiny. Zwykle w kuracji stosuje się pomocniczo produkty z cynkiem i substancjami łagodzącymi.

 
  • Typowym problemem okresu dojrzewania jest trądzik młodzieńczy. Poznaj, objawy, przyczyny i to, jak leczyć jedną z jego odmian, czyli trądzik grudkowy.
  • Najczęściej występującą chorobą skóry u nastolatków jest trądzik pospolity. Poznaj jakie są przyczyny trądziku pospolitego
  • Czy wiesz, że niektóre zmiany skórne mają podłoże psychiczne? Dowiedz się, czym objawia się trądzik neuropatyczny

Więcej na temat trądzik zmiany skórne
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30