kobieta wklepuje w twarz krem
©JLPfeifer/fotolia

Trądzik pospolity – rodzaje i przyczyny występowania

kobieta wklepuje w twarz krem
©JLPfeifer/fotolia

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najpopularniejsza choroba skóry. Może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się u nastolatków – cierpi na niego 85% chłopców i 80% dziewczyn. Bardzo często trądzik pospolity ma podłoże genetyczne – występuje lub występował u kilku członków rodziny.

Trądzik pospolity – rodzaje

Trądzik pospolity objawia się rumieniem, trwałym zaczerwienieniem, zmianami w obrębie nosa, podrażnieniem oczu lub występuje w postaci krostkowo-guzkowej. W ostatnim przypadku może mieć formę zaskórników zamkniętych – drobnych, białych krost z otworkiem (widocznych po naciągnięciu skóry) lub zaskórników otwartych, które na końcu mają czarne zabarwienie. W przypadku białych zaskórników zamknięcie ujść mieszków włosowych spowodowane jest nadmierną ilością keratynocytów – komórek z warstw pod naskórkiem. Z kolei za czarne zabarwienie zaskórników odpowiedzialna jest utleniona keratyna (białko, z którego zbudowana jest skóra) i melanina (pigment).

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity występuje zwykle w okolicach pleców, brody, nosa i ust. Najczęstsze przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego, to:

  • zbyt duża ilość łoju w skórze wynikająca z zaburzeń hormonalnych – lśniąca i tłusta skóra prowadzi do zaczopowania gruczołów;
  • reakcja zapalna i immunologiczna – za patologie trądziku odpowiadają cytokiny – cząsteczki białkowe odpowiedzialne za odporność;
  • podłoże genetyczne – uwarunkowania dziedziczne dotyczą zwłaszcza najcięższych form trądziku pospolitego.
 
  • Typowym problemem okresu dojrzewania jest trądzik młodzieńczy. Poznaj, objawy, przyczyny i to, jak leczyć jedną z jego odmian, czyli trądzik grudkowy.
  • Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik. Poznaj, przyczyny, objawy i jak się leczy trądzik zaskórnikowy.
  • Czy wiesz, że niektóre zmiany skórne mają podłoże psychiczne? Dowiedz się, czym objawia się trądzik neuropatyczny

 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49