Problemy z cerą
© Photographee.eu/Fotolia.com

Kłopoty z cerą po trzydziestce? Sprawdź przyczyny i leczenie trądziku hormonalnego

Problemy z cerą
© Photographee.eu/Fotolia.com

Trądzik hormonalny daje takie objawy, jak trądzik młodzieńczy. Są to zmiany skórne: grudkowe lub zaskórnikowo-grudkowe, a niekiedy czerwone, ropne i bolesne krosty. Przyczyną jest nadmiar męskich lub żeńskich hormonów płciowych.

Nadmiar hormonów to przyczyna trądziku hormonalnego

Wysyp trądziku hormonalnego u osób, których okres dojrzewania już się zakończył to efekt zaburzenia gospodarki hormonalnej. Gdy organizm produkuje zbyt dużo estrogenów albo androgenów, widać to w wielu sferach funkcjonowania organizmu, także na skórze. Trądzik hormonalny wiąże się z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe w skórze. W wyniku nadmiernej ilości sebum i anormalnego rogowacenia naskórka, ujścia porów się zatykają i tworzą skórne wykwity i niekiedy stany zapalne.

Objawy trądziku hormonalnego – charakterystyczne zmiany skórne u dorosłych

Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Nie tylko po wyglądzie, ale i po wieku osoby chorej. O wiele częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, ponieważ kobiecy organizm wielokrotnie przechodzi zmiany hormonalne, związane chociażby z cyklem miesiączkowym. Trądzik hormonalny daje różne objawy, w zależności od tego, którego hormonu jest zbyt wiele.

 

Jeśli winny jest nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, to na mocno przetłuszczającej się skórze pojawiają się zaskórniki zamknięte i otwarte, czyli czarne kropki oraz białe grudki. Niekiedy tworzy się w nich stan zapalny. Zwykle zmiany te występują na brodzie i czole oraz na obwodowych częściach twarzy, a także na szyi, dekolcie i na plecach. Nadmiar męskich hormonów płciowych u kobiet, oprócz trądziku powoduje również przybieranie cech męskich takich jak nadmierne owłosienie, zwiększenie masy tkanki mięśniowej, zmniejszenie piersi, czy łysienie na kątach skroniowych. Zmiany te określane są nazwą wirylizm.

 

Jeśli przyczyną jest zbyt duża ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, to pojawiają się czerwone, ropne i bolesne zmiany skórne. Skupiają się one w centralnej części twarzy, tworząc plamy. Ten typ trądziku nazywany jest trądzikiem różowatym. Trądzik hormonalny estrogenny występuje o wiele rzadziej niż androgenny.

Leczenie trądziku hormonalnego – regulacja poziomu hormonów, właściwa pielęgnacja cery

Dla obu odmian trądziku hormonalnego – androgennej i estrogennej – leczenie jest inne, choć opiera się na tej samej zasadzie. W przypadku nadmiaru androgenów choremu podaje się leki antyandrogenne i estrogeny, a gdy przyczyną jest zbyt duża ilość estrogenów – leki antyestrogenne, zwłaszcza pochodne progesteronu. Leczenie trądziku hormonalnego u mężczyzn jest trudniejsze niż u kobiet, ponieważ przyjmowanie przez nich żeńskich hormonów może poważnie zakłócić gospodarkę hormonalną i powodować trudne do odwrócenia zmiany. Leczenie hormonalne trądziku u mężczyzn można stosować tylko w ostrych przypadkach i przez krótki okres.

 

Oprócz leczenia przyczynowego równolegle stosuje się także kurację objawową. Miejscowo stosuje się maści z antybiotykami i preparaty z witaminami. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja chorej skóry, m.in. poprzez stosowanie kosmetyków dedykowanych cerze trądzikowej i pozbawionych alkoholu, który może nasilać objawy. Naskórek powinien być regularnie, ale delikatnie złuszczany, by pory się nie blokowały, ale i by nie nasilać podrażnień ani nie doprowadzić do zakażenia czy rozniesienia bakterii w inne miejsca na ciele.


Więcej na temat trądzik zmiany skórne
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22