Kobieta stoi przed lustrem
©pressmaster/Fotolia

Czym skutkuje wyciskanie pryszczy?

Kobieta stoi przed lustrem
©pressmaster/Fotolia

Samodzielne wyciskanie pryszczy, często brudnymi rękami, skutkuje rozniesieniem bakterii po całej twarzy i pogorszeniem stanu skóry. Najlepiej przebijać pryszcze odkażoną igłą, przecinając ich czubki, aby nie zniszczyć tkanki.

 

Widoczne zmiany ropne należy dezynfekować i leczyć maściami przepisanymi przez dermatologa, a także usuwać złuszczając naskórek.

Czym są wągry, zaskórniki, pryszcze i krosty. Czy wyciskanie pryszczy jest bezpieczne

Wągry (zaskórniki) są czarnymi, nieestetycznymi kropkami, rozmieszczonymi głównie w obrębie strefy T – na nosie, czole, brodzie. Jest to sebum (łój) wymieszane ze zrogowaciałym naskórkiem, utkwione w porach skóry. W kontakcie z powietrzem sebum utlenia się i ciemnieje. Przyczynami tworzenia się wągrów są:

  • niewłaściwa pielęgnacja, powodująca zatykanie się porów (np. zbyt tłuste kremy, nie dokładnie usuwany makijaż itp.), przez co sebum nie może swobodnie przedostać się na powierzchnię skóry.
  • nadmierna produkcja sebum pod wpływem hormonów,
  • niewłaściwa, tłusta dieta powodująca przetłuszczanie się skóry.

Pryszcz to zamknięta odmiana wągra, pokrytego warstwą naskórka, martwymi komórkami skóry, sebum i bakteriami. Tworzy się, gdy ujście pora zostaje skutecznie zablokowane. Pryszcze łatwo roznieść po skórze przez dotyk – zwłaszcza brudnymi rękoma. Wyciśnięcie pryszcza to w rzeczywistości usunięcie naskórka i niewielkiej ilości skóry właściwej. Zanieczyszczenia trzonu włoska zostają wepchnięte głębiej, produkcja łoju postępuje, a substancja, która miała zostać usunięta na zewnątrz, miesza się z krwią i atakuje kolejne, pobliskie miejsca. W wyniku infekcji powstaje kilka kolejnych ropnych krost.

Czy od wyciskania pryszczy można dostać raka

Wskutek wyciskania pryszczy stan zapalny roznosi się po całej twarzy, a zmiany są często zaognione, czerwone i podrażnione. Powstają również przebarwienia oraz bardzo trudne do usunięcia blizny. Brak natomiast badań, wykazujących jakikolwiek związek pomiędzy wyciskaniem ropnych zmian a zachorowaniem na raka. Jeśli pryszcz pojawi się na pieprzyku z obrzękiem czy obwódką, nie należy go w ogóle dotykać, tylko poczekać, aż sam się wchłonie lub skonsultować się z dermatologiem.

Czy można wyciskać pryszcze? Jak prawidłowo wycisnąć pryszcz

Jeśli naprawdę nie możesz patrzeć na białą krostę na środku nosa czy brodzie i nie możesz się powstrzymać, wyciśnij pryszcza prawidłowo:

 

  • Wyciskaj tylko te pryszcze, których ropne czubki są widoczne ponad powierzchnią skóry. Pozostałe smaruj często wysuszającym preparatem na wypryski.
  • Starannie umyj ręce i osusz je jednorazowym, najlepiej papierowym ręcznikiem.
  • Rozszerz pory, przykładając na kilka sekund do pryszcza wacik nasączony ciepłą wodą. Możesz też zrobić kąpiel parową nad miseczką z gorącą wodą
  • Przemyj pryszcz tonikiem antybakteryjnym i osusz go czystym wacikiem do demakijażu.
  • Użyj igły jednorazowej – jak do zastrzyków.
  • Przekłuj pryszcz igłą umieszczoną równolegle do twarzy przebijając białą końcówkę.
  • Usuń ropę wacikami jałowymi nałożonymi na opuszki palców (nie paznokciami).

Nałóż na wyciśnięty pryszcz wysuszającą i dezynfekującą maść cynkową.

 

 


 

Więcej na temat pielęgnacja twarzy
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49