Niebieskooka kobieta z jasną cerą i rudymi włosami
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Rodzaje cery – skóra tłusta, mieszana, trądzikowa, sucha

Niebieskooka kobieta z jasną cerą i rudymi włosami
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zastanawiasz się, jaki masz rodzaj cery. To ważne, gdy chcesz odpowiednio pielęgnować skórę twarzy i cieszyć się młodym oraz pięknym wyglądem. Poznaj rodzaje cery, a dowiesz się, jak dbać o wygląd twojej skóry twarzy.

 

Skóra twarzy to jeden z najbardziej delikatnych obszarów naszego ciała. Nic więc dziwnego, że odpowiednia pielęgnacja cery twarzy jest konieczna, aby uzyskać piękny i zdrowy wygląd. Zanim jednak przejdzie się do działania, warto dowiedzieć się, jakie rodzaj cery mamy. Cztery podstawowe typy to:

Cera normalna

Jest to marzenie każdej kobiety – skóra twarzy jest gładka, jędrna, rozjaśniona i nie ulega zmianom skórnym po użyciu kosmetyków (po mydle nie ma poczucia ściągnięcia skóry, po demakijażu brak poczucia dyskomfortu). Cera normalna ma zdrowy koloryt, nie występują przebarwienia i wypryski – podczas okresu dojrzewania nie pojawia się trądzik, co jest bardzo ważne dla samopoczucia nastolatka. Niestety jest to bardzo rzadko spotykany typ urody, a najczęściej posiadają go małe dzieci do momentu dojrzewania. Pielęgnacja skóry normalnej może ograniczać się tylko i wyłącznie do umycia twarzy mleczkiem do oczyszczania, odpowiedniego demakijażu i ochrony twarzy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Cera sucha

Ten typ urody wymaga odpowiedniej pielęgnacji z powodu niedostatecznej liczby gruczołów łojowych, które nie wytwarzają odpowiedniej ilości warstwy lipidowej na skórze. Cera sucha przez to najszybciej się starzeje, jest matowa, szorstka w dotyku i szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Szczególnie w zmieniających się warunkach – woda, wiatr, słońce – skóra twarzy staje się czerwona, piecze i zaczyna się łuszczyć, dając poczucie dyskomfortu. W takiej sytuacji pomóc może tylko tłusty krem, który prawidłowo nawilży i zmniejszy podrażnienie skóry. Wypryski skórne nie pojawiają się wcale. Pielęgnacja cery suchej rozpoczyna się od codziennego, porannego używania kremu nawilżającego, który przygotuje skórę na cały dzień. Powinniśmy także mieć w torebce krem nawilżający.

Cera tłusta

Cera tłusta jest przeciwieństwem cery suchej – posiada zbyt dużą liczbę gruczołów łojowych, które powodują, że cera błyszczy się, a użycie jakiekolwiek kremu powoduje dyskomfort. Ten typ urody charakteryzuje się występowaniem rozszerzonych porów, licznymi wypryskami, a sama skóra jest grubsza o zmienionym kolorycie (najczęściej cera jest szara, ziemista). Jej atutem jest nieuleganie zmiennym warunkom atmosferycznym. Jedynie słońce w nadmiarze może spowodować wzmożenie pracy gruczołów łojowych (tzw. łojotok). Cera tłusta wolniej starzeje się, a jej pielęgnacja ogranicza się do zabiegów pielęgnacyjnych zmniejszających pracę gruczołów łojowych (zabiegi w salonie kosmetycznym, kosmetyki mające działanie osuszające skórę twarzy – łatwo dostępnym kosmetykiem jest mydło).

Cera mieszana

Bardzo często spotykana cera mieszana jest najtrudniejsza w codziennej pielęgnacji. Powoduje to sytuację, że w niektórych okolicach twarzy skóra jest przesuszona, a w niektórych wręcz przeciwnie – zauważa się łojotok. Przeważnie na skroniach i policzkach zauważa się przesuszone rejony twarzy, a na obszarze strefy T (czoło, nos, broda) występuje tłusta cera. Pielęgnacja tych obszarów musi być różnorodna, dostosowana do konkretnego rodzaju skóry.

Nietypowe rodzaje cery

Oprócz czterech podstawowych rodzajów cery możemy się również spotkać ze skórą:

wrażliwą – posiada zmniejszoną tolerancję na zmieniające się warunki atmosferyczne w bardziej nasilonym stopniu niż skóra sucha;

  • naczyniową – rozszerzenie naczynek włosowatych powoduje nadmierne czerwienienie się twarzy;
  • trądzikową – nadmierny wysyp wyprysków, szczególnie nasilony podczas okresu dojrzewania;
  • alergiczną – powodującą reakcje alergiczną podczas codziennych czynności jak mycie twarzy czy wieczorny demakijaż.

 

Wszystkie wymienione nietypowe rodzaje cery powinny być konsultowane z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednią formę pielęgnacji, a w ostateczności – przepisze odpowiednie leki, uśmierzające i zwalczające niepożądane objawy skórne.


Więcej na temat pielęgnacja twarzy typy urody
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48