umięśniony mężczyzna z tatuażem na ramieniu
Image by LifetimeStock.com

Pielęgnacja tatuażu polega przede wszystkim na bezwzględnym przestrzeganiu zasad higieny oraz stosowaniu się do zaleceń, które pomogą mu się zagoić szybko i bez komplikacji.

Akcesoria niezbędne do prawidłowej pielęgnacji tatuażu

Zanim wykonasz tatuaż warto najpierw zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które będą niezbędne do jego prawidłowej pielęgnacji. Są to:

  • maść gojąca – zalecana przez tatuatora, np. Bephanten lub Alantan, będziesz nią smarować tatuaż przez kilka pierwszych - 6-7 dni, ponieważ nie powinno się dopuszczać do jego wysychania,
  • delikatny żel do mycia, np. dla dzieci, najlepiej bezzapachowy,
  • folia spożywcza – przyda się do zabezpieczania tatuażu na czas wyjścia z domu lub podczas snu,
  • ręcznik papierowy do osuszania tatuażu po myciu, szczególnie przez pierwsze 3 dni,
  • zwykły balsam nawilżający lub olejek naturalny np. kokosowy, migdałowy lub arganowy – do pielęgnacji i nawilżania tatuażu przez cały okres gojenia, czyli około miesiąca,
  • materiałowy plaster w szpulce,
  • krem z filtrem o faktorze 50 – często można go kupić w salonie tatuażu, będzie szczególnie potrzebny, jeśli tatuaż jest w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych i czas jego wykonania przypada na miesiące letnie.

Pielęgnacja tatuażu – o czym warto wiedzieć tuż po jego wykonaniu?

Higiena świeżo wytatuowanego miejsca jest szczególnie ważna przez pierwsze 3 dni po zabiegu. Pamiętajmy – jest to rana na skórze, dlatego tak też należy się z nim obchodzić. Po wykonaniu tatuażu zostanie on posmarowany specjalnym tłustym preparatem ochronnym. W zależności od metody przyjętej w danym salonie tatuaż zostanie:

  • przykryty szczelnie folią – podobną do folii spożywczej, ale nieco grubszą;
  • owinięty podkładem szpitalnym – jest to rodzaj cienkiej gazy z miękkim wypełnieniem i nieprzepuszczalną dla płynów z jednej strony warstwą.

Z tak zabezpieczonym tatuażem najlepiej od razu iść do domu. Po sesji możliwe jest wystąpienie gorączki oraz ogólne zmęczenie, dlatego dobrze jest na ten dzień wziąć wolne. Na 2 dni przed i minimum 2 dni po wykonaniu tatuażu nie należy spożywać alkoholu. Alkohol powoduje wzrost ciśnienia krwi, co może być przyczyną wypychania tuszu ze skóry i w konsekwencji może doprowadzić do trwałego rozlania tatuażu.

Jak obchodzić się z nowym tatuażem? Pielęgnacja tatuażu

Opatrunek założony przez tatuatora zdejmij po 3 (folia) lub około 5-6 godzinach (podkład). Podkład szpitalny jest dobrym rozwiązaniem ponieważ wypływająca z rany odrobina krwi oraz osocze (żółty przezroczysty płyn, który dosyć obficie pokryje cały tatuaż) wsiąkają w miękką watę a nieprzepuszczalna foliowa warstwa ochroni przed zabrudzeniem ubranie czy pościel.

 

Skóra pod takim opatrunkiem się nie poci i może oddychać. Folia również zabezpiecza ranę, ale nie przepuszcza powietrza i szczególnie podczas upałów skóra pod nią może się odparzyć.

Mycie skóry ze świeżym tatuażem

Po zdjęciu opatrunku przemyj tatuaż bardzo ostrożnie letnią wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia, osusz ręcznikiem papierowym i smaruj cienką warstwą maści ochronnej. Nie można dopuścić do wyschnięcia tatuażu – szczególnie w pierwszym tygodniu, dlatego należy go smarować co 3-4 godziny. Tuż po zrobieniu tatuaż boli, skóra jest „zmęczona” szczególnie w przypadku dużych wzorów, może być nawet opuchnięta, wtedy warto go przemyć chłodną wodą lub przyłożyć lód – przez folię. Jeżeli nie musisz nigdzie wychodzić najlepiej niczym nie przykrywaj tatuażu. Natomiast w pierwszym i drugim dniu po wykonaniu dobrze go zabezpieczać na noc.