tatuator wykonuje tatuaż
Image by LifetimeStock.com

Zrobienie tatuażu na żebrach, kolanie czy kręgosłupie to bolesny zabieg, jednak niezależnie od jego miejsca na ciele, należy zawsze tak samo dbać o jego prawidłowy proces gojenia.

 

Odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie zasad higieny pozwoli długo cieszyć się intensywną barwą tatuażu.

Prawidłowy proces gojenia się tatuażu – zalecenia

Jeżeli musimy wyjść z domu przez pierwsze 2-3 dni dobrze jest osłaniać świeży tatuaż przed działaniem czynników zewnętrznych folią. Po umyciu, osuszeniu i posmarowaniu maścią owijamy tatuaż folią spożywczą. Należy pamiętać, aby nie nosić jej dłużej niż 3 godziny, po tym czasie trzeba powtórzyć cały proces (mycie, osuszanie, smarowanie).

 

Wystarczy jedna warstwa folii dokładnie przykrywająca nasz wzór. Tatuaż na żebrach, plecach lub dekolcie to miejsca gdzie trzeba folię zabezpieczyć przed przemieszczaniem za pomocą plastra. Na ramieniu, przedramieniu lub nodze sytuacja jest ułatwiona, ponieważ wystarczy owinąć kończynę. Foliowanie świeżego tatuażu jest szczególnie ważne w przypadku dużych wzorów, z wypełnieniem lub cieniowaniem, ponieważ jest to rozległa rana, dlatego należy ją chronić w szczególny sposób.

 

Małe tatuaże często mogą być odsłaniane już po jednym dniu. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne dotyczą każdego tatuażu bez względu na jego wielkość. Ważne jest, aby świeżego tatuażu nie narażać na kontakt z siedzeniami w autobusie, czy pociągu, nie pozwalać go dotykać nikomu i samemu nie dotykać go brudnymi rękami. Najlepiej przez miesiąc nie korzystać z basenów, saun, nie uprawiać sportów kontaktowych, nie opalać się. Promienie słoneczne powodują, że wzór bardzo szybko blaknie szczególnie w pierwszym okresie po wykonaniu. Używanie kremów ochronnych z wysokim filtrem (faktor min. 50 – często do kupienia w salonach tatuażu) jest niezbędne, szczególnie w lecie.

Co warto wiedzieć o procesie gojenia się tatuażu?

Tak jak każdy proces gojenia skóry swędzi, również gojący się tatuaż powoduje tę irytująca dolegliwość. Bardzo ważne jest, aby go nie drapać, a tym bardziej nie zdrapywać malutkich strupków, które będą się tworzyły, ponieważ można przez to uszkodzić fragment wzoru. Po 3-4 dniach tatuaż będzie się łuszczył, zauważalne jest to szczególnie podczas smarowania go maścią. Wówczas rolują się fragmenty naskórka w kolorze tatuażu. Nie należy się tego obawiać, jest to po prostu forma strupka. Po 1-3 dniach skóra powinna się całkowicie złuszczyć. Długie kąpiele i moczenie tatuażu bardzo utrudnia cały proces gojenia i może go nawet zaburzyć, dlatego najlepiej przez 2-3 tygodnie tego unikać. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć decyzję o wykonaniu tatuażu na ciele, ponieważ jego usuwanie jest bardzo kosztowne i bolesne.