Kobieta o blond włosach leży na piaszczystej plaży.
©Annatamila/stock.adobe.com

Sposoby i zabiegi, które ochronią włosy przed szkodliwym działaniem słońca

Kobieta o blond włosach leży na piaszczystej plaży.
©Annatamila/stock.adobe.com

Latem ochrona włosów przed słońcem jest szczególnie konieczna, jeżeli nie chcemy doprowadzić do ich przesuszenia, ale także po to, by nie stały się łamliwe i słabe. Słońce powoduje osłabienie cebulek włosów, dlatego często wtedy wypadają, tracą sprężystość i blask, a także koloru włosów płowieje.

 

Na działanie promieniowania UV, a więc również na przesuszenie i zniszczenie, najbardziej narażone są włosy jasne oraz wysokoporowate, czyli takie, które już same w sobie są bardziej suche i podatne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Należy podkreślić, że również kobiety o innych odcieniach włosów są narażone na szkodliwe działanie słońca, dlatego także powinny o nie dbać.

 

Jak dbać o włosy latem?

 

Jeśli myślimy o pielęgnacji, ale też o ochronie włosów i głowy, to warto zastanowić się nad zakupem jakiegoś kapelusza – obecnie dostępnych jest wiele, ładnych modeli i wzorów (sprawdzi się np. kapelusz z dużym rondem). Świetną ochroną przeciwsłoneczną włosów będzie także lekka, bawełniana chusta albo czapka z daszkiem, która dodatkowo ochroni twarz. Ważne znaczenie ma również to, jak upinamy włosy, ponieważ te zebrane w warkocz lub kok są mniej narażone na działanie promieniowania UV. Po spięciu włosy będą nie tylko mniej narażone na działanie słońca, ale również wilgoci i wiatru. Jeśli chodzi o farbowanie włosów latem, to najlepiej odłożyć ten zabieg na później, ponieważ dodatkowo osłabiają ich strukturę. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że to właśnie włosy farbowane są bardziej narażone na działanie promieniowania UV.

 

Prawidłowa pielęgnacja włosów i ochrona przeciwsłoneczna

 

Włosy latem wymagają częstszego mycia, ponieważ, gdy skóra poci się, włosy szybciej się przetłuszczają. Należy pamiętać, by na wakacjach lub urlopie myć je także po kąpieli w morzu lub basenie. Latem warto stosować delikatne szampony, które nie zawierają SLS, SLES oraz składników o podobnym działaniu. Poza tym warto też przynajmniej dwa razy w tygodniu nakładać pielęgnującą maskę na włosy albo oleje. Aby pielęgnacja włosów była wystarczająca, trzeba zaopatrzyć się w kosmetyki do włosów z filtrem i to najlepiej z filtrami naturalnymi oraz mineralnymi w jednym kosmetyku. Filtry naturalne to np. masło shea, aloes, arnika górska oraz olejek z pestek malin. Ponadto, tak jak należy unikać stosowania silikonów na całe włosy, tak można zastosować serum silikonowe na końcówki włosów – w ten sposób będą chronione przed rozdwajaniem się oraz uszkodzeniami.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27