zamyślona blondynka
Flickr/Joe Szilagyi/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Olejowanie twarzy olejkiem rycynowym skutecznie oczyszcza cerę

zamyślona blondynka
Flickr/Joe Szilagyi/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Olejek rycynowy, który dzięki swym właściwościom pomaga likwidować zaskórniki jest fundamentem metody OCM (Oil Cleansing Method). Olejowanie twarzy to jeden ze sposobów oczyszczania skóry i walki z jej mankamentami.

Działanie olejku rycynowego na zaskórniki

Tani (od 3 do 5 zł), łatwo dostępny, naturalny. Olejek rycynowy od wieków stosowany jest w medycynie oraz kosmetyce. Jego bogaty skład powoduje, że jest skuteczny w walce z wieloma dolegliwościami, sprawdza się jako preparat do pielęgnacji skóry i włosów.

 

W walce z zaskórnikami najczęściej stosujemy kosmetyki powodujące wysuszenie skóry, co często przynosi rezultat odwrotny od zamierzonego. Skóra pozbawiona sebum zaczyna się bronić wytwarzając go więcej. Ujścia gruczołów łojowych się zatykają i dlatego problem czarnych kropek nieustannie powraca. Bardzo często zaskórniki ulegają nadkażeniom przez bakterie w rezultacie czego powstają większe zmiany skórne. Skuteczność OCM jako metody walki z niedoskonałościami skóry polega na tym, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach, dzięki czemu w sposób delikatny pozbywamy się zanieczyszczeń nie usuwając warstwy ochronnej skóry.

Dlaczego olejek rycynowy?

Olejek rycynowy składem i konsystencją najbardziej przypomina sebum ochraniające naszą skórę. Oprócz tego działa odżywczo, przeciwzapalnie i oczyszczająco. Trzeba go jednak mieszać z innymi olejami, ponieważ jest za gęsty i paradoksalnie – użyty sam może działać wysuszająco. Jako drugiego oleju możemy śmiało użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego, jojoba itp. Najlepiej, żeby był to olej nierafinowany.

 

W zależności od rodzaju cery przy mieszaniu olejów stosujemy inne proporcje:

10% olejku rycynowego + 90% oleju bazowego – dla cery suchej

20% olejku rycynowego + 80% oleju bazowego – dla cery mieszanej

30% olejku rycynowego + 70% oleju bazowego – dla cery tłustej

Nie należy się sztywno trzymać podanych wartości, każda skóra jest inna i zauważymy po kilku razach, jakie proporcje są dla nas odpowiednie.

Jak wykonać olejowanie twarzy - rytuał OCM

Potrzebujemy:

  • mieszankę olejów (można przygotować jej więcej – oleje przechowujemy w zamykanej ciemnej buteleczce w zacienionym miejscu, ponieważ światło pozbawia je właściwości);
  • miseczkę z ciepłą (nie gorącą) wodą;
  • miękki mały ręcznik frotte lub ściereczkę z mikrofibry lub ściereczkę muślinową.

Zabieg najlepiej przeprowadzać wieczorem, nie ma potrzeby wcześniejszego mycia twarzy, olej usunie makijaż wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

 

Wykonanie:

  • zwilżamy twarz ciepłą wodą, na dłonie wylewamy niewielką ilość mieszanki i wykonujemy masaż kolistymi ruchami (jeżeli na skórze mamy dużo aktywnych zmian – nie masujemy dłużej niż 1 minutę);
  • ręcznik/ściereczkę moczymy w ciepłej wodzie, odsączamy i przykładamy do twarzy, delikatnie ścierając z niej olej;
  • płuczemy ręcznik i powtarzamy przecieranie jeszcze 3 razy;
  • na koniec opłukujemy twarz zimną wodą (wówczas rozszerzone pod wpływem ciepła pory zwężą się) i delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem.

Możemy stosować tę metodę codziennie jako wieczorny demakijaż. Po pierwszym razie skóra produkuje trochę więcej sebum, ale regularne stosowanie olejowania szybko znormalizuje pracę gruczołów łojowych. 


Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48