Maseczka z ogórka
© Studio KIVI/Fotolia.com

Przebarwienia skóry – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Maseczka z ogórka
© Studio KIVI/Fotolia.com

Przebarwienia skóry powstają w wyniku opalania lub z powodu chorób. Plamy można usunąć okładami z ogórka, cytryną, kremami lub zakryć podkładem. W poważniejszych przypadkach warto wybrać peeling chemiczny lub laseroterapię.

 

Przebarwienia skóry mogą wyglądać nieestetycznie, dlatego warto się ich pozbyć. Jeśli masz niewielkie plamy, spróbuj zastosować domowe sposoby. W przypadku większych, ciemniejszych i głębszych przebarwień, udaj się do dermatologa.

Czym są przebarwienia skóry

Przebarwienia to zmiany na skórze, które powstają w wyniku produkowania przez organizm zbyt dużej ilości melaniny, czyli rodzaju pigmentu. Melanina nadmiernie gromadzi się w niektórych miejscach ciała, prowadząc do powstawania plam. Przebarwienia mogą mieć różną barwę, od odcieni szarości, poprzez jasne brązy, na kolorze brunatnym kończąc. Pojawiają się najczęściej na twarzy, dekoltach oraz dłoniach, czyli miejscach najbardziej eksponowanych na słońcu. Znanymi typami przebarwień są piegi, plamy ciążowe oraz plamy starcze.

Zabiegi usuwające przebarwienia skóry

Żeby pozbyć się przebarwień skóry lub je ograniczyć, warto zastosować poniższe metody. Niektóre z nich możesz przeprowadzić w domu, z pozostałymi udaj się do dermatologa.

 

 

 

  • Okłady z ogórka - wystarczy, że kilka razy w tygodniu położysz na całą twarz pokrojony w plastry ogórek. Warzywo ma działanie rozjaśniające, a regularne jego nakładane może wybielić niewielkie przebarwienia. Plastry trzymaj na twarzy ok. 20 min.

 

  • Kremowanie i peelingowanie – regularnie stosuj peeling, odpowiedni do swojego typu cery. Po złuszczeniu martwego naskórka nałóż krem z witaminą C lub na krem przebarwienia.

 

  • Podkład lub korektor – jeśli masz widoczne plamy, a nie chcesz poddać się zabiegom specjalistycznym, naucz się tuszować niedoskonałości. Podkład dobrany do koloru cery oraz mocno kryjący korektor mogą zdziałać cuda. Na początku nałóż krem matujący na całą twarz. Na przebarwienia połóż warstwę dobrze kryjącego korektora. Następnie rozprowadź na twarzy podkład (np. opuszkami palców, pędzlem lub gąbeczką). Całość oprósz matującym pudrem.

 

  • Peelingi chemiczne – skutecznie wygładzają skórę i usuwają plamy. Peelingi chemiczne wykorzystują m.in. fenol, kwas salicylowy, kwasy owocowe oraz kwas glikolowy, które złuszczają naskórek. Zabiegi mogą być wyjątkowo bolesne i drażniące dla cery. Niestety peelingi medyczne nie są przystosowane dla każdego rodzaju skóry (np. suchej czy naczynkowej). Koszt zabiegu zaczyna się od 100 zł.

 

  • Laseroterapia – rozjaśnia przebarwienia tak, że stają się niewidoczne. Jest to skuteczny sposób, ponieważ usuwa również głębokie plamy. Zabieg należy powtórzyć ok. 4 razy, ale jest bezpieczny i bezbolesny. Usunięcie jednego przebarwienia to koszt ok. 50 zł, za całą twarz i szyję zapłacisz ok. 300 zł.

 

Mikrodermabrazja – zabieg ten nie zawsze jest skuteczny. Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka przy pomocy tarcz ściernych. Skóra może być zaczerwieniona przez kilka dni. Mikrodermabrazję wykonasz u dermatologa. Koszt zabiegu zaczyna się od ok 50 zł.   


 

Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33