kobieta na zabiegu pielęgnacji twarzy
Image by LifetimeStock.com

Jak radzić sobie ze skórą naczynkową?

kobieta na zabiegu pielęgnacji twarzy
Image by LifetimeStock.com

Skóra naczynkowa to problem nawet 60% populacji. Jej stan poprawia przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, unikanie skoków temperatur czy niesprawdzonych kosmetyków, stosowanie wzmacniających i obkurczających naczynka kremów.

Charakterystyka skóry naczynkowej

Odpowiedź na poniższe pytania pozwoli określić, czy posiada się wymagającą skórę naczynkową. Jeśli:

  • skóra na twarzy czerwieni się pod wpływem emocji, gwałtownej zmiany temperatur, alkoholu i ostrych przypraw,
  • u rodziców lub dziadków przy skórze naczynkowej występuje rumień,
  • u męskich przodków wraz z rumieniem występuje kalafiorowaty nos - przerost jego miękkich tkanek,

wówczas z pewnością odziedziczyło się taką cerę. Problem dotyka przejściowo nawet 60% populacji (o skórze suchej i tłustej), na stałe boryka się z nim około 10% ludzi, w większości kobiet. Poza wymienionymi wyżej przyczynami, stan skóry naczynkowej pogarszają zmiany hormonalne, choroby układu krążenia i wątroby, nadciśnienie tętnicze, nadwrażliwość skóry, alergie, promieniowanie UV, przyjmowanie sterydów.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Stan cery osób ze skórą naczynkową ulegnie poprawie tylko w wypadku dostrzeżenia i łągodzenia pierwszych objawów. Tendencja do pojawiania się naczynek nie zniknie, można jedynie zlikwidować te już powstałe i widoczne. Nie wolno eksperymentować z kosmetykami, używać niesprawdzonych produktów czy maści własnej roboty i najlepiej od razu umówić się na wizytę u dermatologa bądź kosmetologa.

 

Twarzy nigdy nie myjemy gorącą wodą z kranu ani zwykłym mydłem. Nie bierzemy gorących kąpieli, rezygnujemy z sauny, silnego wysiłku fizycznego, używek. Unikamy substancji o właściwościach ściągających lub rozszerzających naczynia krwionośne - alkoholu, mentolu, olejku eukaliptusowego, mięty pieprzowej. Jeśli musimy złuszczyć skórę twarzy, raz na 2 tygodnie można zastosować peeling enzymatyczny. Zawsze pamiętamy o filtrach UV, unikamy skoków temperatur, zimą możemy dodatkowo zabezpieczyć twarz warstwą podkładu czy pudru. W preparatach do skóry twarzy (kremach i maskach) szukajmy zawsze: witamin C, K i PP, rutyny, wyciągów z kasztanowca, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, kwiatów dzikiego mirtu, oczaru wirginijskiego, które wzmacniają naczynka; alantoiny lub kwasu pantotenowego łagodzących podrażnienia i przyspieszających gojenie; siarczanu dekstranu obkurczającego naczynka. 


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30