Dziecko u dentysty
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Co powinieneś wiedzieć o skalingu zębów?

Dziecko u dentysty
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Skaling jest zabiegiem, który przeprowadza się zarówno na zębach, jak i na dziąsłach, a jego regularne wykonywanie usuwa rozwijające się w osadzie nazębnym bakterie, dzięki czemu zapobiega ubytkom, próchnicy i chorobom dziąseł (np. parodontozie).

Co to jest skaling i jak się go wykonuje?

Skaling jest zabiegiem stomatologicznym, polegającym na usuwaniu kamienia nazębnego naddziąsłowo (z powierzchni korony zęba) i poddziąsłowo (z powierzchni dziąseł). Najczęściej wykorzystuje się do jego wykonania skaler ultradźwiękowy, który dzięki drganiom o dużej częstotliwości rozbija kamień i powoduje jego odpadanie. Prócz skalingu metodą ultradźwiękową istnieje jeszcze skaling: konwencjonalny (ręczny), mechaniczny (za pomocą wierteł frezowych), dźwiękowy, laserowy, chemiczny. Skaling to dopiero pierwszy etap usuwania twardego osadu nazębnego. Bezpośrednio po nim wykonuje się piaskowanie, które usuwa mniejsze skupiska kamienia.

Przed przystąpieniem do usuwania kamienia nazębnego trzeba wiedzieć, że:

1. Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, chyba, że wykonuje się go poddziąsłowo na nadwrażliwych zębach – wówczas można poprosić o znieczulenie.

2. Cena skalingu z piaskowaniem to średnio 150–200 zł.

3. Bezpośrednio po zabiegu skalingu może dojść do krwawienia dziąseł i odczuwania nadwrażliwości zębów.

4. Palacze powinni wykonywać skaling co najmniej dwa razy w ciągu roku.

5. Jeden zabieg skalingu w roku jest refundowany przez NFZ.
6. Skalingu przy użyciu skalera ultradźwiękowego nie mogą wykonywać ci, którzy mają w ciele jakiekolwiek metalowe implanty (np. kolczyki i rozrusznik serca), kobiety w ciąży ani chorzy na pourazowe odklejanie siatkówki oka.
7. Przed zabiegiem należy poinformować stomatologa o swoich chorobach, bo skaling stwarza ryzyko wysiewu drobnoustrojów do krwioobiegu, co może być poważnym zagrożeniem dla osób z niektórymi schorzeniami, np. bakteryjnym zapaleniem wsierdzia. W takich przypadkach trzeba się zabezpieczyć osłoną antybiotykową.

Przeładuj

Kto pierwszy powiedział "kocham"? Oliwia czy Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Zdradzili, jak wyglądała ta wyjątkowa chwila

zobacz 01:32