kobieta z ładnymi zębami
©puhhha/fotolia

Przyczyny i leczenie ruszających się zębów stałych

kobieta z ładnymi zębami
©puhhha/fotolia

Ruszające się zęby najczęściej są objawem parodontozy lub pourazowych zwichnięć czy złamań zębów. W przypadku ruszających się zębów stałych ważną kwestią jest szybka reakcja i zgłoszenie problemu do dentysty, w celu rozpoczęcia właściwego leczenia.

Przyczyny ruszających się zębów – parodontoza, zwichnięcia i złamania zębów

Problem ruszających się zębów stałych może być spowodowany wieloma czynnikami. Do najpopularniejszych przyczyn należą: parodontoza, zwichnięcie lub złamanie zęba.

 

  • zwichnięcie zęba – najczęściej dotyczy zębów przednich i pojawia się pod wpływem urazu. Zwykle dotyczą dzieci i mężczyzn, ponieważ są to grupy o większych predyspozycjach do urazów okolic żuchwy i szczęki. Zwichnięte zęby ruszają się na skutek zerwania wiązadeł, które utrzymują ząb w zębodole.
  • złamanie zęba – ząb, który rusza się w efekcie złamania zlokalizowanego głęboko poniżej poziomu dziąseł jest zwykle zębem którego nie można odratować.
  • parodontoza – z medycznego punktu widzenia termin parodontoza odpowiada różnym stanom chorobowym przyzębia. W potocznym rozumieniu to zespół chorobowy powodujący szereg zmian w uzębieniu. Początkowe objawy parodontozy to krwawienie dziąseł. Kolejne stadia choroby to cofanie się dziąseł, równoznaczne z odsłanianiem korzeni i ruszaniem się zębów. W efekcie parodontozy należy usunąć zęby.

Jak postępować z ruszającymi się zębami?

W przypadku zębów ruszających się pod wpływem urazu należy jeszcze tego samego dnia zgłosić się do dentysty. Lekarz podejmie środki prowadzące do przytwierdzenia zęba w zębodole. Po urazie ruszające się zęby, mimo że zostały ustabilizowane, często wymagają leczenia kanałowego ze względu na uszkodzenie unerwionej tkanki wewnątrz zęba (miazgi). Jeżeli zęby ruszają się z powodu parodontozy należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Zalecane jest mycie zębów trzy razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu, stosowanie nici dentystycznej i regularne płukanie ust płynami. Parodontoza jest procesem, który rozwija się powoli i przez lata. Leczenie ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, w którym zalegają bakterie. Bakterie te powodują problemy z dziąsłami, ponieważ produkują kwasy i toksyny, które są przyczyną podrażnień i stanów zapalnych. Jeżeli pod wpływem pielęgnacyjnych i oczyszczających zęby zabiegów zachowawczych proces parodontozy nie ustępuje, należy rozpocząć leczenie chirurgiczne, np. szynowanie zębów.

Więcej na temat pielęgnacja zębów Zęby
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01