kobieta na zabiegu
Image by Lifetimestock.com

Gęsia skórka zazwyczaj pojawia się jako reakcja na nagłą zmianę temperatury, np. zimny podmuch, albo jako wyraz silnych emocji – ekscytacji, strachu, obrzydzenia. Jednak kiedy występuje na skórze ciągle, jest objawem rogowacenia okołomieszkowego. Chorobę można leczyć, by złagodzić ten symptom.

Rogowacenie okołomieszkowe bierze się z suchości skóry

Najczęściej gęsia skórka jako symptom rogowacenia okołomieszkowego pojawia się na nogach, w szczególności na udach, na ramionach, a nawet na twarzy i na pośladkach. Gdy naskórek złuszcza się zbyt intensywnie, jego obumarłe komórki mogą zamykać ujścia mieszków włosowych i pogrubiać skórę. Rogowacenie okołomieszkowe wzmaga się, gdy nie podejmuje się żadnych działań zaradczych, ale też w przypadku niedoboru witaminy A albo w niektórych schorzeniach skóry.

Nawilżenie i ścieranie – sposoby na rogowacenie okołomieszkowe

Aby poprawić wygląd skóry i złagodzić permanentną gęsią skórkę, należy regularnie złuszczać martwy naskórek i stosować kosmetyki nawilżające. Te zabiegi powinno się łączyć z uzupełnianiem niedoboru witamin A oraz C, które są bardzo ważne dla skóry. Peeling powinien być przeprowadzany regularnie, zwłaszcza na twarzy, natomiast na ręce jest polecana mikrodermabrazja w serii zabiegów, by całkowicie złuszczyć martwy naskórek. Rogowacenie okołomieszkowe wymaga także nawilżania i natłuszczania skóry. Polecane są do tego produkty zawierające mocznik w stężeniu 20%, dwuprocentowy kwas salicylowy, panthenol, łagodzącą alantoinę i masło shea, a także inne składniki silnie nawilżające i natłuszczające.