kobieta na zabiegu
Image by Lifetimestock.com

Gęsia skórka może okazać się rogowaceniem okołomieszkowym

kobieta na zabiegu
Image by Lifetimestock.com

Gęsia skórka zazwyczaj pojawia się jako reakcja na nagłą zmianę temperatury, np. zimny podmuch, albo jako wyraz silnych emocji – ekscytacji, strachu, obrzydzenia. Jednak kiedy występuje na skórze ciągle, jest objawem rogowacenia okołomieszkowego. Chorobę można leczyć, by złagodzić ten symptom.

Rogowacenie okołomieszkowe bierze się z suchości skóry

Najczęściej gęsia skórka jako symptom rogowacenia okołomieszkowego pojawia się na nogach, w szczególności na udach, na ramionach, a nawet na twarzy i na pośladkach. Gdy naskórek złuszcza się zbyt intensywnie, jego obumarłe komórki mogą zamykać ujścia mieszków włosowych i pogrubiać skórę. Rogowacenie okołomieszkowe wzmaga się, gdy nie podejmuje się żadnych działań zaradczych, ale też w przypadku niedoboru witaminy A albo w niektórych schorzeniach skóry.

Nawilżenie i ścieranie – sposoby na rogowacenie okołomieszkowe

Aby poprawić wygląd skóry i złagodzić permanentną gęsią skórkę, należy regularnie złuszczać martwy naskórek i stosować kosmetyki nawilżające. Te zabiegi powinno się łączyć z uzupełnianiem niedoboru witamin A oraz C, które są bardzo ważne dla skóry. Peeling powinien być przeprowadzany regularnie, zwłaszcza na twarzy, natomiast na ręce jest polecana mikrodermabrazja w serii zabiegów, by całkowicie złuszczyć martwy naskórek. Rogowacenie okołomieszkowe wymaga także nawilżania i natłuszczania skóry. Polecane są do tego produkty zawierające mocznik w stężeniu 20%, dwuprocentowy kwas salicylowy, panthenol, łagodzącą alantoinę i masło shea, a także inne składniki silnie nawilżające i natłuszczające.

 

Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47