Peeling do twarzy
© deniskomarov/Fotolia.com

Rodzaje peelingów kosmetycznych: enzymatyczne, ziarniste, gommage, peel off

Peeling do twarzy
© deniskomarov/Fotolia.com

Rodzaj peelingu należy dopasować do typu skóry, np. dla cery wrażliwej idealny będzie peeling enzymatyczny. Najbardziej uniwersalny jest peeling gommage i preparat typu peel off.

 

Usuwanie martwego naskórka warto wykonywać w okresie wiosennym i jesiennym. W tym czasie delikatny naskórek po zabiegu nie będzie narażony na nadmierne słońce ani mróz.

Rodzaje peelingów kosmetycznych i ich zastosowanie przy różnych typach skóry

Skóra twarzy to jedno z najbardziej delikatnych miejsc na całym ciele, dlatego nie należy stosować peelingów do ciała na tę wrażliwą okolicę.

 

1. Peeling enzymatyczny

 

Peeling enzymatyczny to doskonałe rozwiązanie dla cery wrażliwej, suchej i naczynkowej. Głównym składnikiem produktu są enzymy roślinne, np. z owoców papai lub ananasa bądź enzymy ziołowe. Peeling nakłada się na około 5 minut na twarz, a następnie spłukuje. Taki zabieg umożliwia pozbycie się martwych i zrogowaciałych komórek naskórka. Warto wykonywać go 1-2 razy w tygodniu.

 

2. Peelingi ziarniste

 

Peeling ziarnisty sprawdzą się przy skórze tłustej. Głównym składnikiem preparatu są drobinki, np. zmielone łupinki orzechów, pestki owoców, sól morska. Jest to peeling złuszczający naskórek mechanicznie (za pomocą tarcia). Zabieg odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie łoju oraz poprawia ukrwienie. Preparat nakłada się tak samo jak peeling enzymatyczny. Wskazane jest wykonywanie go nawet co drugi dzień.

 

W przypadku cery normalnej i mieszanej najlepiej sprawdzą się peelingi ziarniste z syntetycznymi kulkami – są bardziej delikatne niż peelingi ziarniste z łupinami nasion. Zabieg warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Peeling gommage

Peeling gommage to połączenie peelingu enzymatycznego z ziarnistym, produkt zawierający np. bardzo drobno zmielone ziarna zbóż. Nadaje się do wszystkich typów skóry. Kilka minut po nałożeniu preparat zasycha – wówczas masuje się twarz okrężnymi ruchami, a resztki zmywa ciepłą wodą. Taki zabieg najlepiej powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Peeling typu peel-off

Peeling typu peel-off jest preparatem żelowym, który lekko napina skórę, pozostawiając na twarzy przezroczystą siateczkę. Podobnie jak peeling gommage można go stosować do każdego typu cery. Preparat odblokowuje pory i usuwa martwy naskórek. Po zabiegu skóra jest gładka w dotyku i miękka. Peeling warto wykonywać przed zrobieniem makijażu – około 2 razy w tygodniu. Po upływie 5 minut maskę ściąga się i przeciera skórę tonikiem.

 

Peelingów nie należy nakładać na cerę trądzikową, z rumieniem, wysypką lub innymi infekcjami. Lepiej też nie stosować peelingów mechanicznych do cery naczynkowej.


Więcej na temat pielęgnacja twarzy
Przeładuj

Poznali się na planie "BrzydUli", do dziś są bardzo szczęśliwą parą! Kim jest o 20 lat starszy partner Julii Kamińskiej?

zobacz 01:27