kobieta podczas zabiegu kosmetycznego
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Przyczyny, objawy i leczenie hiperpigmentacji

kobieta podczas zabiegu kosmetycznego
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Przyczyną powstawania przebarwień skórnych jest działanie hormonów żeńskich, skłonności genetyczne oraz stany zapalne na ciele. Plam na skórze można się pozbyć stosując kosmetyki z witaminami A i C oraz soją. Skuteczne są też zabiegi z użyciem laserów oraz peelingów chemicznych.

 

Przebarwienia skórne najczęściej występują na twarzy, dłoniach, rękach, ramionach, dekolcie i nogach. Hiperpigmentacja, czyli zmiany koloru fragmentu skóry, pojawia się w miejscach bezpośrednio wystawianych na działanie słońca.

Czym jest hiperpigmentacja? Objawy

Hiperpigmentacja jest przebarwieniem skórnym, które powstaje na skutek produkcji zbyt dużej ilości melaniny (naturalnego pigmentu barwiącego skórę, oczy i włosy). Plamy są płaskie, mają nieregularny kształt i jasno- lub ciemnobrązowy kolor. Hiperpigmentacja najczęściej można rozpoznać po pojedynczych znamionach, piegach oraz plamach soczewicowatych, czyli ciemnobrązowych kropkach występujących na całym ciele (pojawiają się głównie u osób starszych).

Przyczyny hiperpigmentacji

Do głównych przyczyn hiperpigmentacji należą:

  • Hormony – działanie żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) przyczynia się do powstawania melasmy, czyli ciemnobrązowych przebarwień na twarzy. Plamy są szczególnie widoczne u kobiet w ciąży.
  • Predyspozycje genetyczne – jeśli któreś z rodziców ma tendencje do przebarwień skórnych, u dziecka również może wystąpić hiperpigmentacja. Piegi, plamy soczewicowate oraz sińce pod oczami mogą być dziedziczne.
  • Stany zapalne skóry – przebarwienia często pojawiają się w miejscach, w których rozwinął się stan zapalny (na przykład w wyniku trądziku lub łuszczycy). Tego typu plamy znikają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach.
  • Kosmetyki – perfumy oraz kosmetyki z alkoholem i olejkiem bergamotowym w kontakcie z nasłonecznioną skórą wywołują podrażnienia i przebarwienia.

Leczenie hiperpigmentacji

Przebarwienia skórne można rozjaśnić stosując kosmetyki z witaminą A i C, glebrydyną, morwą, soją i aloesem. Skuteczne usunięcie plam jest możliwe tylko w klinikach medycyny estetycznej. Warto wykonać następujące zabiegi:

  • Peeling chemiczny – polega na złuszczaniu zewnętrznej warstwy skóry za pomocą kwasów (na przykład azelainowego lub kojowego). Zabieg pozwoli usunąć płytkie plamy, natomiast ciemniejsze - rozjaśni. Peeling chemiczny może podrażnić skórę. Cena zabiegu waha się od 100 do 1000 złotych (w zależności od rodzaju i ilości użytego kwasu).
  • Zabieg laserowy – przebarwienia mocno naświetla się skupionym światłem lasera. Zabieg jest dużo bardziej skuteczny i precyzyjny niż peeling chemiczny. Światło laserów może jednak powodować stany zapalne oraz tworzyć kolejne przebarwienia. Koszt zabiegu z użyciem lasera wynosi od 200 do 500 złotych (za pojedyncze przebarwienie).

 

Podczas przebywania na słońcu warto zapobiegać powstawaniu plam. Poza zasłanianiem ciała ubraniem, co dla miłośników kąpieli słonecznych nie jest najlepszym rozwiązaniem, można stosować nakrycie głowy oraz używać ochronnego kremu z filtrem UV.

Przeładuj

Paulina Krupińska zdradziła, o jakim zawodzie marzy jej córeczka! Tata, Sebastian Karpiel Bułecka, nie jest szczęśliwy!

zobacz 02:08