Kobieta z sekretem
Image by Lifetimestock.com

Nieprzyjemny zapach z ust: czy dieta może być jego przyczyną?

Kobieta z sekretem
Image by Lifetimestock.com

Nieprzyjemny zapach z ust to bardzo krępujący problem wielu osób. To nie tylko wpadka towarzyska, ale również medyczny problem. Przyczyną jego powstania może być próchnica zębów lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

 

Nieprzyjemny zapach skutkuje obniżeniem nastroju i samopoczucia. Może też wpłynąć niekorzystnie na przebieg spotkań towarzyskich czy biznesowych. Aby jednak przejść do działania i zwalczyć go, najpierw poznajmy jego przyczyny. A jest ich wiele.

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – nieregularne lub niedokładne mycie zębów lub niestosowanie nici dentystycznej może spowodować odkładanie się resztek jedzenia pomiędzy zębami. Jest to prosta droga do nieprzyjemnego zapachu z ust, gdyż resztki się szybko psują.
  • Próchnica – nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje psucie się zębów, a to również może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
  • Palenie papierosów i picie alkoholu – używki te wzmagają nieświeży oddech. Dym papierosowy wydobywa się z ust jeszcze długo po tym, jak skończyliśmy palić. Nadmiar wypitego alkoholu fermentuje w żołądku, co powoduje nieprzyjemny zapach z ust..
  • Nieodpowiednia dieta – zjadanie w dużych ilościach tłustych potraw, fast foodów czy ciężkostrawnych mięs powoduje, ze organizm musi wydzielać więcej soków trawiennych i kwasów żołądkowych. Jest to również przyczyna nieświeżego oddechu.
  • Zgaga – osoby cierpiące na zgagę także narażone są na nieprzyjemny zapach z ust.

 

Jeżeli mamy problem z nieświeżym oddechem, sięgnijmy w domu po pietruszkę, imbir lub zaparzmy miętę. W aptece jest wiele środków pomagających odświeżyć oddech. Jeżeli podejrzewamy, że problem pochodzi z układu trawiennego, warto wybrać się do gastrologa na konsultację.


 

Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00