Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com

Jak powstają przebarwienia skóry po opalaniu? Czy można im zapobiec?

Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

 

Plamy na skórze po opalaniu są skutkiem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika na naskórku. Problem z przebarwieniami mogą mieć: osoby często opalające się, starsze, chorujące na nadczynność tarczycy bądź niedoczynność nadnerczy oraz mające wahania hormonalne.

Brązowe plamy po opalaniu

Pojawiające się po opalaniu brązowe plamy na skórze i piegi to częsty problem. O ile niewielkie brązowe plamki, czyli piegi, mogą być całkiem urocze, to plamy zajmujące większą powierzchnię skóry, niekoniecznie. Ich przyczyną jest regularne opalanie się. Aby się pozbyć brązowych plam, można stosować rozjaśniające kremy lub produkty odbarwiające. Po ich usunięciu należy pamiętać o smarowaniu skóry filtrami przeciwsłonecznymi, by problem nie powrócił.

Białe przebarwienia słoneczne

Białe przebarwienia słoneczne pojawiające się po opalaniu mogą świadczyć o oparzeniu słonecznym. Występują u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Podobne skutki uboczne mogą zaistnieć w przypadku zażywania niektórych leków sprzedawanych na receptę.

 

Białe ślady widoczne po opalaniu powstają na skutek hipopigmentacji. Jest to niedobór melaniny w skórze. Pojawiają się, kiedy zniszczone zostają melanocyty – komórki produkujące melaninę. Melanina jest barwnikiem, który ma pochłaniać promienie UV. To ona odpowiada za brązowienie skóry po ekspozycji na słonce.

Leki powodujące powstawanie przebarwień posłonecznych

Przebarwienia słoneczne może powodować przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające.

 

Reakcja fotoalergiczna pojawić się może po zażyciu:

 • leków przeciwcukrzycowych,
 • sulfonamidów,
 • beta-blokerów,
 • leków moczopędnych,
 • leków przeciwgrzybiczych,
 • leków obniżających poziom cholesterolu,
 • tabletek antykoncepcyjnych,
 • niektórych antybiotyków,
 • leków na arytmię,
 • niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna).

 

Podczas stosowania leków fotouczulających oraz 2-3 tygodnie po kuracji powinno się unikać słońca. Należy też stosować filtry przeciwsłoneczne, minimum SPF 50.

Przebarwienia po opalaniu a zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi takie, jak mikrodermabrazja bądź zabiegi wykonywane za pomocą lasera stanowią przeciwwskazanie do opalania. Po ich wykonaniu powinno się unikać ekspozycji na słońce przez minimum miesiąc. Promieniowanie działa na podrażnioną po zabiegu skórę, co prowadzi do powstawania odbarwień i przebarwień.

Powstawanie przebarwień posłonecznych w czasie ciąży

Wyższy poziom hormonów w trakcie ciąży wpływa na pojawiające się przebarwienia na skórze. Komórki produkujące melaninę pracują zbyt intensywnie bądź za mało intensywnie.

Jak unikać przebarwień po opalaniu?

 • Aby uchronić się przed przebarwieniami posłonecznymi, należy stosować kremy ochronne z filtrem.
 • Jeśli chcemy się opalać, należy robić to rozsądnie i unikać wychodzenia na słońce w godzinach 11:00-15:00.
 • Za każdym razem, kiedy jesteśmy na pełnym słońcu należy mieć na głowie kapelusz lub inne okrycie.
 • Przed sezonem wakacyjnym lub zamiast opalania się w solarium warto zażywać beta-karoten. Działa on jak naturalny samooopalacz.

Wychodząc na dwór, kilka godzin wcześniej nie powinno się też używać kosmetyków na bazie alkoholu. Powoduje on pojawianie się przebarwień.


 

Więcej na temat zmiany skórne
Przeładuj

"Hotel Paradise: Ivan odpowiada na zarzuty Aty! "Została urażona damska duma”. Tego nie pokazali w telewizji!

zobacz 05:13