Kram z filtrem na opalanie
© verona_studio/Fotolia.com

Filtry przeciwsłoneczne - wszystkie niezbędne informacje. Co oznaczają skróty SPF, UVA i UVB?

Kram z filtrem na opalanie
© verona_studio/Fotolia.com

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest niezwykle ważna, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. Fale UVA i UVB przyczyniają się do starzenia się skóry oraz chorób nowotworowych. Zbytnia ekspozycja na słońce skutkuje oparzeniami i plamami na skórze. Jak jednak dobrać produkty odpowiednie do swoich potrzeb? Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje dotyczące ochrony przeciwsłonecznej: stopnie ochrony słonecznej SPF, różnice między promieniowaniem UVA i UVB oraz pomoc w doborze odpowiedniego filtra.

Wskaźnik ochrony słonecznej SPF - co oznacza?

SPF to Sun Protection Factor, który określa o ile dłużej możemy przebywać na słońcu po aplikacji kremu przeciwsłonecznego. Teoretycznie jeśli u jakiejś osoby rumień słoneczny pojawia się już po 10 minutach, to po aplikacji kremu 5 SPF czas ten wydłuży się do 50 minut. Czas bezpiecznego przebywania na słońcu przemnaża się przez znacznik SPF nakładanego produktu.

Stopnie ochrony przeciwsłonecznej według wskaźnika SPF:

 • do 10 SPF - niska ochrona
 • 15-20 SPF - średnia ochrona
 • 30 SPF - wysoka ochrona
 • 50 SPF i więcej - bardzo wysoka ochrona

Jest jednak jeszcze druga kwestia. Filtr nie ochrania nas całkowicie przed promieniowaniem. Czym niższy wskaźnik SPF, tym więcej przepuszczonych promieni słonecznych.

Przyjmuje się, że w przybliżeniu filtry chronią przed następującą ilością promieni słonecznych:

 • SPF –  25-30 %
 • 4-6 SPF – 50%
 • 10 SPF – 85%
 • 15 SPF – 93-96 % 
 • 25 SPF – 96%
 • 30-50 SPF – 98 %
 • 60 SPF i więcej – 98,5 %

Warto również wybierać produkty, które będą nas chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Promieniowanie UVA i UVB - czym się różnią?

Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, w zależności od długości fali, dzieli się na różne rodzaje. Najkrótsza fala UVC nie ma dla nas większego znaczenia, gdyż zostaje praktycznie całkowicie zatrzymana przez warstwę ozonową. Oznacza to, iż nie dociera ona do ziemi, więc jest nieszkodliwa dla człowieka.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o promieniowanie UVA i UVB. Jak to działa?

UVB - średnia długość fali

Promieniowanie UVB dociera do naskórka i skóry właściwej. To właśnie dzięki niemu powstaje opalenizna, ale niestety również poparzenia słoneczne. Dodatkowo wpływa na szybsze starzenie się skóry i przyczynia się do nowotworów skóry.

UVA - najdłuższa fala

UVA nie powoduje zaczerwienienia ani poparzenia skóry, jest na niezmiennym poziomie przez cały dzień i przez cały rok. Fala wnika najgłębiej w organizm człowieka, aż do tkanki podskórnej. Również wpływa na starzenie się skóry i przyczynia się do czerniaka.

Jak dobrać odpowiedni filtr słoneczny?

Kieruj się zasadą - czym wyższy filtr, tym lepszy. Dla osób z jasną karnacją filtr SPF 30 to minimum! Jeśli masz ciemniejszą karnację wybierz SPF 15-30, przepuszczają one tylko kilka procent promieniowania. Tak naprawdę nie ma też większego sensu decydować się na wyższe filtry. Nikt z nas raczej nie przebywa 13-17 godzin na słońcu, bo przez tyle czasu właśnie działa krem z filtrem 50-60 SPF.

Różnice w przepuszczaniu promieni słonecznych w kosmetykach z wysoką ochronią też są niewielkie. Dlatego właśnie zabroniono używać oznaczenia SPF 60, 70, czy 100, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. 

Bardzo ważną kwestią jest to, żeby koniecznie wybierać produkty chroniące przed oboma rodzajami promieniowania - UVA i UVB. Kosmetyki powinno nakładać się dość grubą warstwą, w innym przypadku ich skuteczność spada. Kremy należy nakładać raz na 2-3 godziny oraz po wyjściu z wody.

 

Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47