dziewczyna myje zęby
©Kalim/Fotolia

Profilaktyka próchnicy zębów

dziewczyna myje zęby
©Kalim/Fotolia

Próchnica zębów niszczy strukturę zęba, a niekiedy może oddziaływać na szkliwo i zębinę. Do próchnicy zębów dochodzi przeważnie wtedy, kiedy jesz produkty zawierające cukier (przeważnie glukozę, sacharozę i fruktozę).

 

Najbardziej szkodliwe dla zębów są landrynki, lizaki i słodkie napoje – wszystkie produkty, które oblepiają jamę ustną, przez co bakterie mają czas się rozwinąć..

Próchnica zębów – czym jest?

Próchnica zębów jest demineralizacją zęba, która prowadzi do jego rozkładu. Choroba zębów pojawia się, kiedy kwasy wytworzone przez bakterie naruszają powłokę zęba. W trakcie jej trwania bakterie, znajdujące się w jamie ustnej stopniowo odwapniają i powodują rozpad tkanek zęba.

Próchnica zębów – przyczyny powstawania

Próchnica zębów najczęściej powstaje na wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej, czynników genetycznych, złej diety: za dużo cukrów, unikanie twardych pokarmów, które oczyszczają ślinę i zęby.

Próchnica zębów – jak jej zapobiegać?

By zapobiec próchnicy zębów powinno się zmienić nawyki żywieniowe, właściwie szczotkować zęby i co najmniej raz na pół roku konsultować się ze stomatologiem.

Regularne mycie zębów

By zapobiec próchnicy, myj zęby 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku i co najmniej przez 2-3 minuty. Używaj pasty zawierającej fluor, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Oczyść również język, ponieważ na nim też znajdują się bakterie. Nie zapominaj, by co 3-4 miesiące zmieniać szczoteczkę na nową.

Stosowanie nici dentystycznej

Po każdym, dokładnym umyciu zębów używaj nici dentystycznych, które oczyszczą powierzchnię między nimi. Nitkę dentystyczną powinno się umiejscowić w szczelinie pomiędzy zębami i za jej pomocą oczyścić przestrzeń międzyzębową.

Płukanie jamy ustnej

Po zastosowaniu nici dentystycznych przepłucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej. Trzymaj go w jamie ustnej nie dłużej i nie krócej niż 30 sekund. Na rynku występuje wiele rodzajów preparatów (wybielający, antybakteryjny, do suchej jamy ustnej, czy odświeżający oddech), dlatego wybierz odpowiedni do swoich potrzeb.

Regularne wizyty u stomatologa

Pamiętaj, by raz na pół roku odwiedzać stomatologa, który sprawdzi stan zębów, a w razie potrzeby rozpocznie natychmiastowe leczenie.

Właściwa dieta

Właściwa dieta także ma wpływ na zęby. Dlatego unikaj chipsów, słodyczy i niezdrowych przekąsek. Wzbogać dietę o posiłki o dużej zawartości wapnia, który wzmacnia zęby. 

Więcej na temat pielęgnacja zębów
Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45