uśmiech kobiety
Flickr/Rupert Taylor-Price/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Szybkie, domowe sposoby na opryszczkę – po pomoc do spiżarni

uśmiech kobiety
Flickr/Rupert Taylor-Price/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Domowy sposób na opryszczkę może być równie skuteczny jak preparaty dostępne w aptece. Świeży sok z czosnku, cebuli, cytryny czy posiekanych ziół ma bardzo silne działanie i po zetknięciu z opryszczką sprawia, że nieestetyczny pęcherzyk szybko znika.

 

Wirus opryszczki jest bardzo podstępny – kiedy raz pojawi się w organizmie, to zostaje w nim już na zawsze, powodując stale nawracające zmiany skórne w okolicach ust.

Aby pozbyć się go w warunkach domowych, możesz zastosować kilka sprawdzonych metod:

  • kawałek czosnku lub cebuli przyklej do ust za pomocą plastra – dobrze jest co jakiś czas robić nowy okład, by sok ciągle był świeży – należy jednak pamiętać, że po kilku godzinach taka kuracja może powodować oparzenia;
  • przyciskaj do ust cytrynę albo przyklej ją plastrem, tak, by nieprzerwanie puszczała nowy sok. Warto wytrzymać lekkie szczypanie, aby na opryszczkę przez cały czas oddziaływał silny kwas;
  • zrób opatrunek z posiekanej melisy;
  • przygotuj napar ziołowy z tymianku, mięty, szałwii lub bazylii, a kiedy ostygnie, mocz w nim gazę i przykładaj do ust;
  • jeśli masz trochę więcej czasu, zasyp cebulę dwoma łyżkami cukru lub miodu i odstaw ją na noc do lodówki. Taki syrop wystarczy ci na dłużej.

 

Innymi popularnymi sposobami na leczenie opryszczki są: wysuszanie spirytusem lub pastą do zębów oraz przekłuwanie pęcherzyków. Pamiętaj jednak, że spirytus i pasta powodują one podrażnienia i wysuszają skórę, a przekłuwanie bąbli może powodować zakażenia i dostawanie się do ranek bakterii.


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05