Mężczyzna z zarostem patrzy w niebo
©endrews21/Fotolia

Przyspieszenie męskiego zarostu na twarzy umożliwia włączenie do diety białka, witamin A, B, C, E, beta-karotenu, kwasów tłuszczowych omega-3. Sen, bezstresowy tryb życia, regularne czesanie zarostu i odżywianie go olejkami zapobiegają wypadaniu włosów i poprawiają ich wygląd.

 

Zarost staje się z czasem coraz gęstszy. Czterdziestolatek może mieć brodę i wąsy w znacznie lepszej kondycji niż przed trzydziestką.

Dieta na ładny i zdrowy męski zarost na twarzy

Kondycję włosów poprawia dieta bogata w:

 

  • białko, które jest budulcem zarówno zarostu, jak i mięśni. Warto wprowadzić do menu jaja, ryby, drób, fasolę, ryż;
  • witaminę A, zawartą w żółtkach jaj, serze, mleku, maśle;
  • beta-karoten – jego źródłem są słodkie ziemniaki (bataty), dynia, marchew, kapusta włoska, szpinak;
  • witaminy z grupy B, zawarte w orzechach, rybach, drobiu, jajach, brązowym ryżu, kiełkach pszenicy, ziarnach słonecznika, płatkach owsianych, serze, mleku, brokułach;
  • witaminę C, która znajduje się w cytrusach, brokułach, zielonej papryce;
  • witaminę E – jej źródłem są szpinak, migdały, pestki słonecznika, olej kukurydziany, masło orzechowe;
  • kwasy tłuszczowe omega-3 – znajdują się m.in. w łososiu, orzechach włoskich czy oleju lnianym.

 

Do diety warto wprowadzić co najmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie. Oczyści ona organizm z toksyn, co pozytywnie wpłynie na porost i stan zarostu na twarzy. Najlepiej jeść produkty jak najmniej przetworzone i zastąpić smażenie korzystniejszym dla włosów pieczeniem, gotowaniem na parze oraz grillowaniem.

Jak przyspieszyć porost zarostu na twarzy: co pomaga zapuścić brodę i wąsy

Na wygląd zarostu na twarzy wpływ mają geny. Są jednak sposoby, by zagęścić rzadki zarost:

 

Czy golenie powoduje szybszy porost włosów

Golenie włosów nie sprawia, że stają się one twardsze, grubsze czy szybciej rosną. Jeśli ktoś chce więc zapuścić gęsty zarost, w niczym nie pomoże mu wcześniejsze codzienne golenie się maszynką jednorazową czy elektryczną. Włoski nie zostaną w ten sposób pobudzone do intensywniejszego wzrostu, ani ich grubość na tym nie zyska.

Jak dbać o brodę

  • Czesanie włosów pobudza ich cebulki do wzrostu i wzmacnia mieszki włosów. Ponadto usuwa się w ten sposób zanieczyszczenia oraz komórki martwego naskórka. Brodę można dobrze modelować, regularnie czesząc ją gęstym grzebieniem lub szczotką z miękkim włosiem.
  • Zarost odżywiają specjalne kosmetyki do pielęgnacji brody. Włoski na twarzy będą wyglądać na zdrowsze i bardziej zadbane, gdy codziennie nawilży się je niewielką ilością (kilkoma kroplami) olejku arganowego lub jedwabiu w płynie.