Pokrzywka cholinergiczna (inaczej pokrzywka fizykalna lub powysiłkowa) pojawia się na skórze po wysiłku fizycznym lub pod wpływem silnych emocji. Jeśli więc po biegu, wejściu po schodach lub podczas publicznego wystąpienia zauważysz na swojej skórze niewielkie czerwone grudki, prawdopodobnie znajdujesz się wśród tych 10% populacji, które cierpią na pokrzywkę cholinergiczną.

Reklama

Jakie są przyczyny pokrzywki cholinergicznej?

Przyczyną pojawienia się na skórze objawów charakterystycznych dla pokrzywki cholinergicznej jest nadmierne wydzielanie potu i nieprawidłowa reakcja organizmu na acetylocholinę, neuroprzekaźnik, który stymuluje pracę gruczołów potowych. Pokrzywka pojawia się na skórze w sytuacjach, kiedy pot jest wydzielany w dużej ilości, czyli:

  • podczas wysiłku fizycznego, np.: biegania, treningu na siłowni, gry w piłkę, intensywnego marszu;
  • w sytuacjach stresowych, takich jak egzaminy, wystąpienia publiczne, ważne rozmowy, ważne wydarzenia życiowe.

Jak rozpoznać pokrzywkę cholinergiczną?

Pokrzywka cholinergiczna występuje najczęściej u osób pomiędzy 15. a 25. rokiem życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ma postać niewielkich, czerwonych zgrubień, które otacza czerwona obwódka. Zmiany tego typu najczęściej pojawiają się w okolicach klatki piersiowej, tułowia, pod pachami, na plecach i ramionach. Towarzyszy im świąd, czasem pieczenie, łzawienie i ból głowy.

W większości przypadków zmiany skórne pojawiają się podczas wysiłku fizycznego lub sytuacji związanej z silnymi emocjami, czasami też krótko po nich.

Zobacz także

Jak leczy się pokrzywkę cholinergiczną?

Unikanie sytuacji, w których może pojawić się pokrzywka cholinergiczna, jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Z tego względu zapobieganie jej wystąpieniu na ogół ogranicza się do noszenia przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów, np. bawełny, częstego zmieniania ich.

W leczeniu pokrzywki cholinergicznej stosuje się odczulanie, czyli podawanie osobie cierpiącej na nią coraz większych dawek alergenu. Dolegliwość tę leczy się także za pomocą leków antyhistaminowych. Jeśli jej główną przyczyną jej stres, można rozważyć stosowanie leków uspokajających oraz psychoterapię.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama