długie kręcone włosy
Image by LifetimeStock.com

Pokrzywa na włosy – do picia lub w formie płukanki

długie kręcone włosy
Image by LifetimeStock.com

Nasze babcie znały cudowne działanie pokrzywy – naturalnego kosmetyku, dlatego cieszyły się zdrowymi, gęstymi i błyszczącymi włosami. Zarówno napar z pokrzywy, jak i płukanka nie są jednak dobre dla wszystkich.

Zalety picia pokrzywy

Pokrzywa na włosy stosowana jest ze względu na wzmocnienie korzonków włosowych. Pokrzywa regeneruje włosy, sprawia, że przestają wypadać, znika łupież.

Jak zrobić napar z pokrzywy?

Łyżeczkę suszonej lub świeżej pokrzywy zalej 200 ml wrzącej wody. Parz 5-10 minut (im dłużej, tym silniejsze działanie moczopędne). Powinna mieć jasnożółty kolor. Jeśli nie masz dostępu do świeżej lub suszonej pokrzywy, możesz wykorzystać susz w torebkach ekspresowych (jednorazowo wykorzystaj 1-2 saszetki). Zaleca się picie naparu z pokrzywy raz dziennie, na czczo, bez cukru.

Pokrzywa na włosy w formie naparu – przeciwwskazania

Pokrzywy nie mogą pić kobiety, które mają chore drogi rodne, nowotwory lub cysty na macicy. Pokrzywa na włosy w formie naparu nie sprawdzi się także u osób mających problemy z nerkami lub cukrzycą. Kobiety w ciąży powinny zaczerpnąć rady lekarza. Pozostałym zaleca się robienie przerw w regularnym piciu herbaty, np. po miesiącu należy odstawić pokrzywę na dwa tygodnie.

Kto powinien robić płukanki z pokrzywy?

Pokrzywa na włosy jest wskazana w szczególności osobom, które mają długie włosy (z wyjątkiem blondynów i blondynek). Będzie receptą na włosy podniszczone, jak również pomoże w pielęgnacji zadbanych włosów.

Jak zrobić płukankę z pokrzywy?

Łyżeczkę suszu lub dwie torebki pokrzywy w torebkach zalej 100 ml wrzącej wody. Jeśli płukanka była robiona na bazie suszu, odcedź ją. Po 10 minutach opłucz włosy. Pokrzywa pomoże też na włosy wypadające – garść suszonych pokrzyw zalej 250 ml zagotowanego octu. Po ostudzeniu, wylej płukankę na włosy. Zabieg należy powtarzać co dwa dni.

Uwaga - nie wolno używać świeżych pokrzyw, ponieważ włosy mogą stać się od nich zielone.

Pokrzywa na włosy w formie płukanki – minusy

Częste płukanie włosów ekstraktem z pokrzywy może powodować ich przesuszanie. Pokrzywa w formie płukanki nie sprawdzi się u osób z jasnymi włosami, ponieważ powoduje przyciemnianie włosów.

 

Jeśli żadna z wymienionych chorób cię nie dotyczy oraz zastosujesz się do powyższych uwag, możesz śmiało korzystać zarówno z naparu, jak i płukanki. Pijąc pokrzywę oraz robiąc płukanki poprawisz stan zarówno twoich włosów, jak i skóry głowy.


Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08