Młoda kobieta jest w ciąży, stoi trzymając się za brzuch.
©nearforest/Fotolia.com

Kosmetyki a ciąża. Czego można używać, a czego lepiej unikać, kiedy dziecko jest w drodze?

Młoda kobieta jest w ciąży, stoi trzymając się za brzuch.
©nearforest/Fotolia.com

Ciąża skłania do zrobienia przeglądu kosmetyczki, bo niektóre substancje zawarte w preparatach do pielęgnacji szkodą dziecku, prowadzą do przyspieszenia porodu lub wad płodu. Są jednak i takie produkty, które nie tylko można, ale wręcz trzeba stosować. Należy do nich np. krem przeciw rozstępom.

 

Skóra ciężarnych jest bardzo wrażliwa, więc przyszłe mamy powinny uważnie przyglądać się składom podanym na etykietach. Nawet ulubione kosmetyki w wyniku zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie w czasie ciąży, mogą wywołać reakcję alergiczną.

 

Które kosmetyki w ciąży są zakazane?

 

W czasie ciąży dobrze jest świadomie używać preparatów do pielęgnacji ciała i powstrzymać się od testowania nowości. Samoopalacze, farby do włosów i toniki z alkoholem powinny trafić na dno łazienkowej szuflady, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Istnieje cała lista składników używanych w przemyśle kosmetycznym, które na podstawie badań zostały zakwalifikowane jako stwarzające zagrożenie dla płodu. Do najbardziej niebezpiecznych należą toluen i formaldehyd – substancje unoszące się w powietrzu podczas malowania paznokci, dlatego nie wolno używać lakierów, które je zawierają. Bezwzględnie należy zrezygnować też z kremów (zwłaszcza przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych) zawierających retinol, triclosan lub tetracykliny. Poza tym trzeba wystrzegać się lakierów do włosów, szamponów, perfum i dezodorantów z ftalanami. Lepiej też unikać tych składników, które mogą przyczynić się do powstania przebarwień skórnych i żylaków, bo ciężarne są na nie szczególnie narażone. Do niewskazanych preparatów należą kosmetyki z: kwasami AHA i kwasem salicylowym oraz niektórymi olejkami eterycznymi (np. z szałwii, bergamotki, jałowca i rozmarynu), a także kofeina i wyciąg z kasztanowca. Warto uważać także, wybierając pastę do zębów – najlepiej, by miała jak najmniej fluoru.

 

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jakie warto stosować?

 

U kobiet w ciąży problemy skórne zwykle ulegają spotęgowaniu, dlatego nie można całkowicie rezygnować ze stosowania kosmetyków. Cera zaczyna się przetłuszczać lub przesuszać i być skłonna do podrażnień, które trzeba łagodzić, by nie doszło do trwałego pogorszenia stanu skóry. Bez obaw można kupować kosmetyki z emolientami, kwasem foliowym, kwasem hialuronowym, pantenolem i gliceryną. Bezpiecznie jest używać preparatów dermatologicznych dostępnych w aptekach albo produktów pielęgnacyjnych powstałych z myślą o kobietach ciężarnych, nie należy jednak całkowicie ufać producentom, bo i w tych specyfikach mogą się znaleźć podejrzane substancje. Niezbędnik kobiety w ciąży powinien zawierać krem do twarzy z wysokim filtrem UV (min. SPF 30), krem przeciw rozstępom oraz krem do pielęgnacji biustu. Te dwa ostatnie pozwalają uniknąć nieestetycznych i trudnych do cofnięcia zmian w fakturze skóry powstających na skutek je nadmiernego rozciągania się, dlatego najlepiej używać ich już od pierwszych tygodni ciąży. Jeśli chodzi o kosmetyki do higieny ciała, warto zainteresować się preparatami ekologicznymi – bez silikonów, parafiny, SLS, parabenów i EDTA. Szczególnie ważne jest wybranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej, delikatnego, niezawierającego barwników ani substancji zapachowych, który pomoże ustrzec się przed zmorą ciężarnych kobiet – infekcją dolnych dróg rodnych.

Więcej na temat ciąża pielęgnacja ciała
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13