Butelka z olejkiem
Image by Lifetimestock.com

Pielęgnacja skóry atopowej: nawilżanie i natłuszczanie

Butelka z olejkiem
Image by Lifetimestock.com

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest niezbędną częścią leczenia. Pomaga łagodzić objawy i wspiera działanie leków. Skóra atopowa wymaga uszczelnienia i nawilżenia, a także natłuszczenia. Dozwolone są jedynie te preparaty, które zaleci lekarz lub te, które nie zawierają składników podrażniających, jak np. sztuczne barwniki czy konserwanty.

Skóra atopowa jest podatna na zakażenia, trzeba obchodzić się z nią ostrożnie

Atopowe zapalenie skóry uszkadza jej powierzchnię i przez to do organizmu mogą wnikać bakterie, grzyby i wirusy. Dlatego bardzo ważna jest duża ostrożność w obchodzeniu się ze skórą atopową. Należy przestrzegać zasad higieny, nie pocierać i nie uszkadzać skóry mechanicznie. Może to być trudne ze względu na uporczywy świąd towarzyszący chorobie. Istotne jest też wybieranie takiej odzieży, która nie będzie podrażniała ciała, zatem należy unikać wełny czy szorstkich tkanin. Skóra atopowa jest przesuszona, dlatego warto zapewnić jej warunki, które nie pogorszą sytuacji – nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory, to dobre wyjście.

Dla skóry atopowej kluczowe nawilżanie i natłuszczanie

Odbudowa płaszcza lipidowego i przywrócenie skórze nawilżenia są równie ważne jak walka ze stanem zapalnym przy pomocy leków. Dzięki nawilżeniu i natłuszczeniu skóra odzyska swoje ochronne właściwości i zapobiegnie to pogorszeniu stanu osoby chorej. Do codziennej pielęgnacji trzeba używać preparatów zaleconych przez lekarza albo takich, które nie zawierają sztucznych barwników, surfaktantów czy innych podrażniających składników. Sprawdzą się natomiast gliceryna, mocznik, alantoina, wazelina i kosmetyki z ziołowymi dodatkami łagodzącymi.

Zobacz także: maść na zmiany atopowe.

Kąpiel skóry atopowej – zbyt długa wysusza skórę

Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała człowieka, czyli około 36 stopni Celsjusza. Długie moczenie skóry atopowej może ją wysuszyć i podrażnić. Dlatego zaleca się krótkie kąpiele, trwające około 5 minut. Za każdym razem powinny zostać wykorzystane preparaty myjące o silnych właściwościach nawilżających i natłuszczających. Dotyczy to też zachowania po umyciu ciała – nie wolno go szorować ani przecierać ręcznikiem, a można jedynie delikatnie osuszyć poprzez przykładanie ręcznika. Zaraz potem na skórę trzeba zaaplikować balsam lub krem nawilżająco-natłuszczający.

 

Przeładuj

Hotel Paradise: Ata i Artur o sprzeczce Soni i Julii! O co tak naprawdę poszło?

zobacz 02:08