Kobieta trzyma olejek
© zest_marina/Fotolia.com

Pielęgnacyjne pogotowie dla suchych i zniszczonych farbowaniem włosów – szampony, odżywki, olejowanie

Kobieta trzyma olejek
© zest_marina/Fotolia.com

Włosy farbowane - bez względu na kolor i rodzaj zabiegu - wymagają szczególnej pielęgnacji. Specjalne szampony i odżywki po koloryzacji najlepiej stosować razem – w komplecie, ponieważ produkty te uzupełniają się. O zniszczone farbowaniem włosy można dbać także domowymi sposobami, np. olejowaniem.

 

Właściwa pielęgnacja włosów farbowanych umożliwia długotrwałe utrzymanie pięknego i lśniącego koloru. Najważniejszym punktem regeneracji włosów poddawanych zabiegom fryzjerskim jest systematyczność.

Dlaczego farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji

Bez względu na to czy farbujemy włosy na blond, na rudo, brąz, czy czerń, po każdej koloryzacji włosy są zniszczone lub bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Mają osłabioną strukturę, są przesuszone i kruszą się. Osłabione włosy są niesforne i trudniej poddają się stylizacji. Prawidłowa pielęgnacja i systematyczne domowe zabiegi pozwolą zachować zdrowy wygląd włosów i zapobiegną ich wypadaniu.

Linie kosmetyków do pielęgnacji włosów farbowanych

W sklepach dostępne są kosmetyki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Decydując się na zakup tego typu produktów najlepiej używać szamponu i odżywki z jednej linii, jednego producenta, ponieważ ich komponenty wzajemnie się uzupełniają i współpracują ze sobą dając najlepszy efekt. Szampon do włosów farbowanych sprawia, że kolor nie wypłukuje się zbyt szybko. Włosy po koloryzacji w domu lub u fryzjera najlepiej myć co dwa dni. W trakcie spłukiwania szamponu najlepiej używać letniej wody o niezbyt mocnym strumieniu. Celem odżywek do włosów po farbowaniu jest nawilżenie i ochrona osłabionych włosów. Podczas nakładania odżywki należy zwrócić szczególną uwagę na odcinek od ucha po same końce. Te miejsca są zwykle najbardziej osłabione po koloryzacji. Oprócz szamponów i odżywek dostępne są także maski regeneracyjne. Zabieg z maską należy wykonywać raz w tygodniu. Maski są bardziej skondensowane niż odżywki. Wnikają głęboko w strukturę włosa, wypełniając ubytki i poprawiając jego elastyczność. Koloryzując włosy na blond należy pamiętać, że z czasem kolor staje się bardziej żółty. Aby temu zapobiec można raz w tygodniu umyć włosy szamponem z niebieskim pigmentem. Włosy blond wymagają także podsuszania. Po myciu należy wysuszyć 80% włosów suszarką ustawioną na chłodny nawiew. Wynika to z faktu, że utrzymująca się we włosach woda osłabia włosy blond. Sprawia, że stają się bardziej suche i matowe.

Domowe sposoby pielęgnacji włosów zniszczonych farbowaniem

Często farbowane lub osłabione zabiegami termicznymi włosy warto odżywiać. Można to robić nakładając regeneracyjne olejki, np. olej z pestek winogron, kokosowy lub rycynowy. Włosy można olejować na sucho lub na mokro. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu olejku na pasma suchych włosów. Zaleca się nakładanie oleju tylko na końcówki włosów. Po nałożeniu olejku z włosów należy uformować kok lub warkocz i nałożyć na głowę czepek. Olejowanie na mokro polega na umyciu włosów i następnie wtarciu w nie olejku. Ilość produktu zależy od długości włosów. Średnio do olejowania potrzeba od 1 do 3 łyżek stołowych oleju. Po nałożeniu olejku na włosy należy założyć czepek lub turban. Olejowanie trwa kilka godzin. Im dłużej produkt pozostanie na włosach tym lepiej. Zabieg należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

 

Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22