Trzy nastolatki uśmiechają się do obiektywu aparatu.
©Monkey Business/stock.adobe.com

Pielęgnacja cery nastolatki - jak prawidłowo dbać o cerę w młodym wieku i jakich kosmetyków używać?

Trzy nastolatki uśmiechają się do obiektywu aparatu.
©Monkey Business/stock.adobe.com

Cera nastolatków najczęściej jest mieszana, tłusta lub trądzikowa. Podstawą pielęgnacji skóry w młodym wieku jest jej regularne oczyszczanie, tonizacja oraz stosowanie odpowiednio dobranego nawilżającego kremu na dzień, a w przypadku dużego nasłonecznienia - ochronnego kremu z filtrem UV.

 

Najczęstszym problemy z cerą u nastolatków jest trądzik młodzieńczy. Skóra twarzy ławo zanieczyszcza się i pojawiają się na niej nieestetyczne krostki, wypryski, zaskórniki. Za trądzik u nastolatków zwykle odpowiadają hormony, które poprzez pobudzanie gruczołów łojowych do nadmiernej pracy, powodują ich zatykanie, czego efektem są stany zapalne i wypryski.

 

Pielęgnacja skóry twarzy u nastolatki a rodzaj cery

 

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji w młodym wieku jest określenie rodzaju cery. Skóra nastolatka najczęściej jest mieszana ze skłonnością do zmian trądzikowych, tłusta lub trądzikowa. Rzadko zdarza się, że cera w młodym wieku jest normalna bądź ma tendencję do przesuszania, za to najczęściej jest ona wrażliwa, ze względu na nieprzespane noce, niedokładny demakijaż lub jego brak, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do określonego rodzaju cery.

 

Oczyszczanie twarzy i demakijaż

 

Codzienne oczyszczanie i dokładny demakijaż to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji każdego rodzaju cery, w tym także u nastolatków. Twarz należy oczyszczać 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Bez tej czynności skóra będzie zablokowana przez warstwę brudu lub resztek makijażu i nie będzie w stanie przyjąć substancji aktywnych z kosmetyków leczniczych lub pielęgnacyjnych. Rezygnacja z codziennego oczyszczania twarzy może wręcz zaognić problem i przyczynić się do rozwoju bakterii, a tym samym poważnych stanów zapalnych na skórze.

 

Kosmetyki do oczyszczania twarzy dla nastolatków

 

W przypadku cery trądzikowej i tłustej do mycia cery nie należy stosować zwykłego mydła, gdyż ma ono właściwości wysuszające, przez co pozbawia skórę naturalnej warstwy ochronnej i potęguje problem z trądzikiem. Do codziennego oczyszczania twarzy najlepiej stosować mydła lecznicze, np. o właściwościach antybakteryjnych bądź kostki myjące, tzw. syndety, czyli łagodne środki do mycia o pH zbliżonym do naturalnego odczynu ludzkiej skóry.

 

Tonik do twarzy

 

Tonizacja skóry twarzy to kolejny istotny krok w pielęgnacji cery nastolatków. W przypadku problemów z trądzikiem najlepiej stosować toniki bezalkoholowe o właściwościach antybakteryjnych, a dla osób u których krostki nie występują dobry rozwiązaniem będzie tonik do cery mieszanej.

 

Krem do twarzy

 

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji cery nastolatków jest krem nawilżający do cery mieszanej, a w przypadku występowania trądziku - lekkie kremy o konsystencji emulsji. Osoby, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu powinny również zadbać o ochronę przeciwsłoneczną, stosując odpowiednie kremy z filtrem.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29