mężczyzna z brodą stojący przed ustrem
©and.one/Fotolia.com

Pielęgnacja zarostu – olejki, szampony, woski, toniki i balsamy do brody i wąsów

mężczyzna z brodą stojący przed ustrem
©and.one/Fotolia.com

Balsamy do brody i wąsów przeznaczone są do stylizacji i pielęgnacji zarostu. Zadaniem olejków do brody jest natłuszczanie, perfumowanie i odżywianie. Dzięki nim włoski są wygładzone i błyszczące. Ponadto brodę trzeba codziennie myć, często czesać i regularnie przycinać.

Zadbany zarost jest ozdobą męskiej twarzy, dlatego warto poświęcić mu kilka minut w ciągu dnia. Bogaty wybór produktów przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji brody, wąsów oraz skóry sprawia, że dbanie o tę część ciała jest bardzo proste i przyjemne.

Szampony, mydła i toniki do brody i wąsów

Właściciele bujnego i bardzo sztywnego zarostu potrzebują kosmetyków, które nie tylko odżywiają, ale również zmiękczają włoski. Warto zadbać o regularne nawilżanie skóry pod brodą. Szampon do brody zawiera delikatne składniki myjące i powoduje, że włoski są miękkie i przyjemne w dotyku. Ten sam efekt można uzyskać, używając szamponu dla dzieci. Panowie mający tłustą cerę mogą potrzebować dokładniejszego oczyszczenia skóry. Doskonałe w tej roli są mydła do brody, np. z węglem aktywnym. Tonik do brody jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji i oczyszczania zarostu oraz skóry. Nakłada się go na lekko zwilżoną wodą brodę i dokładnie wciera. Najwygodniejsze w aplikacji są toniki z atomizerem.

Stylizacja zarostu, grzebienie, szczotki, nożyczki, balsamy, woski i olejki do brody

Do ujarzmienia i ułożenia brody potrzebne są przede wszystkim grzebień lub szczotka. Można zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt przeznaczony wyłącznie dla brodaczy lub używać zwykłych, dostępnych w każdej drogerii akcesoriów. Wybranie pierwszej opcji wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale też jest gwarancją wysokiej jakości zakupionego sprzętu.

  • Szczotki do brody najczęściej wykonane są z naturalnych tworzyw, takich jak drewno i włosie dzika. Warto mieć zawsze przy sobie kieszonkowy (najlepiej drewniany, ponieważ plastikowy elektryzuje włoski) grzebień do brody, by w każdej chwili móc przyczesać potargany zarost.
  • Nożyczki do brody to kolejne niezbędne akcesorium dbającego o wygląd brodacza. Włoski trzeba delikatnie przycinać, średnio raz na tydzień. Wskazana jest też wizyta u profesjonalnego barbera (osoby zajmującej się strzyżeniem oraz modelowaniem brody i wąsów), mniej więcej raz w miesiącu.
  • Woski i olejki do brody i wąsów to kosmetyki zawierające naturalne olejki, np. olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów i olej jojoba, które odżywiają i pielęgnują zarost. Dodatkowym atutem używania olejków i wosków do brody jest bardzo efektowne nabłyszczenie i wygładzenie włosków. Niektóre olejki wzbogacone są o substancje zapachowe i olejki eteryczne. Wosk z dodatkiem wosku pszczelego jest niezastąpiony w stylizacji wąsów.
  • Balsam do brody, to kosmetyk, który ma podobne działanie do olejku, ale dodatkowo utrwala zarost nawet przez 12 godzin. Balsamy wzbogacone są o substancje nawilżające, takie jak: polimery i naturalne oleje, dzięki czemu włoski są lśniące i idealnie ułożone.

Przeładuj

Eurowizja 2020: Kto pojedzie z Polski? Oto wszyscy kandydaci!

zobacz 00:50