Kobieta z pięknym uśmiechem
©bellastudio/Fotolia

Jak bezpiecznie stosować pastę wybielającą do zębów

Kobieta z pięknym uśmiechem
©bellastudio/Fotolia

Pasty wybielające zęby pomagają pozbyć się nieestetycznego osadu, który gromadzi się na zębach, zwłaszcza u osób, które piją dużo kawy lub palą papierosy. Każda pasta wybielająca zęby ma w składzie sodę oczyszczoną, znaną z wybielających właściwości. Pasty wybielające zawierają też substancje, które wygładzają zęby, dzięki czemu zapobiegają ponownemu powstawaniu osadu.

Soda oczyszczona – najważniejszy wybielający składnik pasty do zębów

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, to substancja, którą ma w składzie każda wybielająca pasta do zębów. Wyższa skuteczność past zawierających sodę została potwierdzona w badaniach (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10518866). Choć szorowanie zębów sodą oczyszczoną, które jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów wybielania zębów, może niszczyć szkliwo, to taka jej ilość, jaką dodaje się pasty, jest dla szkliwa całkowicie bezpieczna, oczywiście, o ile pasta jest prawidłowo stosowana.

Jak działają pasty wybielające do zębów

Oprócz sody oczyszczonej wybielające pasty do zębów zawierają inne substancje oczyszczające zęby i zapobiegające przyleganiu do nich zabrudzeń. Należą do nich krzemionka oraz pitofosforany. Podczas gdy soda chemicznie usuwa przebarwienia zębów, krzemionka i pitofosforany delikatnie, w sposób mechaniczny ścierają warstwę tworzącą na zębach osad. Niektóre pasty do zębów oprócz tego, że rozjaśniają zęby, lekko barwią na czerwono dziąsła. Kontrast, który wtedy powstaje, sprawia, że zęby wydają się jeszcze bielsze.

Jak stosować wybielające pasty do zębów

Zbyt częste mycie zębów pastą wybielającą może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, odsłonienia szyjek zębowych i nadwrażliwości zębów. Zanim więc zdecydujemy się na zakup i stosowanie takiej pasty, sprawdźmy, jaki jest jej współczynnik RDE, czyli współczynnik ścieralności zębiny. Współczynnik wynoszący 30 mają pasty przeznaczone do zębów wrażliwych. Im wyższy współczynnik, tym silniejsze wybielanie, ale niestety również większe szkody dla zębów. Najlepiej wybierać pastę, której współczynnik RDA nie przekracza 100. Jeśli decydujemy się na silniejszą pastę wybielającą, np. jeśli chcemy pozbyć się typowego dla palaczy nalotu na zębach, używajmy jej na zmianę ze zwykłą pastą, tak żeby pastą wybielającą myć zęby nie częściej niż 3 razy w tygodniu.

 

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33