Kobieta stoi przed lustrem i się w nim przegląda.
©Photographee.eu/Fotolia.com

Parówka na twarz, czyli prosty domowy sposób na cerę trądzikową

Kobieta stoi przed lustrem i się w nim przegląda.
©Photographee.eu/Fotolia.com

Parówka na twarz jest domowym sposobem na oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń i nagromadzonego obumarłego naskórka. Jest zalecana przede wszystkim osobom z cerą trądzikową.

 

Każda kobieta pragnie pięknej cery pozbawionej niedoskonałości. W celu oczyszczenia twarzy z wszelkich zanieczyszczeń można stosować różne zabiegi kosmetyczne. Jedną z domowych metod służących pielęgnacji cery jest parówka na twarz.

Co to jest parówka na twarz

Parówka na twarz jest rodzajem zabiegu kosmetycznego, który ma na celu oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń oraz nagromadzonego naskórka. Jest skuteczną metodą na usunięcie pryszczy oraz wągrów, doskonale sprawdza się u osób z cerą trądzikową. Parówka na twarz wykonywana jest przy użyciu różnych ziół – w zależności od tego, jakich się użyje można uzyskać efekt odprężenia, relaksacji lub oczyszczenia skóry twarzy.

Działanie parówki na twarz

Parówki na twarz są wykonywane z wykorzystaniem działania wysokiej temperatury, która powoduje otwarcie się porów w skórze. Skutkuje to usunięciem nagromadzonych zanieczyszczeń. Zabieg sprzyja również odżywieniu skóry twarzy. Parówkę na twarz w przypadku cery trądzikowej zaleca się wykonywać przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.

Jakie zioła wybrać

Przed wykonaniem parówki powinno się dokładnie umyć twarz za pomocą peelingu. Ma on za zadanie oczyścić skórę z nadmiaru obumarłego naskórka. Parówkę na twarz wykonuje się w bardzo prosty sposób. Pierwszym krokiem jest wybór ziół, które wykazują działanie na skórę. Jakie zioła wybrać, by osiągnąć pożądany efekt?

 • Rumianek – doskonale sprawdza się przy cerze wrażliwej oraz suchej. Wykazuje działanie relaksujące oraz przeciwzapalne.
 • Dzika róża – powoduje głębokie nawilżenie skóry twarzy i łagodzi zaczerwienienia.
 • Tymianek pospolity – skutecznie usuwa powstałe na cerze wypryski.
 • Skrzyp polny – odpowiada za regulację pracy gruczołów łojowych. Ponadto usuwa oznaki zmęczenia skóry twarzy i poprawia jej koloryt.
 • Bratek polny – bardzo skutecznie łagodzi podrażnienia skóry (zwłaszcza w połączeniu z rumiankiem).

Jak wykonać parówkę na twarz

Po dokonaniu wyboru ziół przygotowuje się napar. Jak go przygotować?

 • Mieszankę ziół umieść w misce, zalej litrem gorącej wody, a następnie na jedną minutę nakryj, aby się zaparzyła. 
 • Pochyl się nad miską. Głowę przykryj ręcznikiem.
 • W tej pozycji pozostań przez 10 – 15 minut.
 • W trakcie zabiegu pamiętaj o zamkniętych oczach oraz ustach.
 • Po zabiegu nie wycieraj twarzy. Osusz ją przez delikatne poprzez przykładanie do twarzy ręcznika, tak by nie podrażnić skóry.
 • Kto nie powinien stosować parówki na twarz
 • Parówka na twarz nie jest zalecana kobietom z cerą naczynkową, gdyż może powodować silne podrażnienia skóry. Skóra twarzy u osób, które posiadają ten typ cery w warunkach zdenerwowania, stresu, picia gorących napojów czy spożywania pikantnych potraw ulega zaczerwienieniu. Jest to wynikiem tego, że pod wpływem silnych emocji oraz wysokiej temperatury naczynka krwionośne mocno się rozszerzają. 

   

 • Pokruszony puder, złamaną pomadkę i wyschnięty tusz można naprawić domowymi sposobami. Jak naprawić uszkodzone kosmetyki?
 • Kozieradka, zwana inaczej bożą trawką, ma działanie antybakteryjne. Kozieradka na trądzik: jak stosować?
 • Alkohol pojawia się w składzie kosmetyków na trądzik jako jeden z pierwszych. Czy alkohol stosowany na skórę wyleczy trądzik?

Przeładuj

Ewa Kasprzyk będzie jak babcia Wolańska w czwartej części "Kogla Mogla"?! Wszystko przez... Shakirę!

zobacz 02:36