orzechy brazylijskie na drewnianym stole
©Orlando Bellini/Fotolia.com

Orzechy brazylijskie w kosmetyce - właściwości kosmetyczne oraz zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

orzechy brazylijskie na drewnianym stole
©Orlando Bellini/Fotolia.com

Olej orzechowy stosowany jest w kosmetyce, głównie dzięki właściwościom nawilżającym i antystarzeniowym. Orzechy brazylijskie są bogatym źródłem selenu oraz witaminy E, które w połączeniu tworzą z nich naturalny kosmetyk nawilżający, regenerujący podrażnienia oraz opóźniający proces starzenia się.

Właściwości orzechów brazylijskich pozytywnie wpływają również na zdrowie. Są one bowiem bogatym źródłem selenu, który wspiera prawidłowe działanie układu immunologicznego, a także ma zdolność do zapobiegania niektórym nowotworom. Orzechy sprawdzają się także w kuchni jako dodatek np. do sałatek, ciast, kremów czy pesto.

Orzechy brazylijskie - właściwości

Orzechy brazylijskie wykazują cenne właściwości kosmetyczne, głównie dzięki zawartości witaminy E. Naturalny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz, ochrania skórę przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie opóźnia proces starzenia się. Olej orzechowy wykazuje działanie odmładzające, a także nawilżające. Orzechy brazylijskie wykazują również właściwości regeneracyjne, dlatego kosmetyki pielęgnacyjne z ich dodatkiem stosowane są na blizny po oparzeniach, operacjach a także zmianach trądzikowych. Naturalny składnik kosmetyków jest także bogatym źródłem selenu, który ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także przyspiesza łagodzenie zmian skórnych.

Orzechy brazylijskie - na jaki rodzaj cery stosować?

Kosmetyki na bazie oleju z orzechów brazylijskich przeznaczone są głównie do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i zmęczonej. Orzechy stanowią naturalny emolient, dlatego są częstym dodatkiem balsamów i kremów nawilżających. Zawartość witaminy E w produkcie, powoduje, że sprawdza się on również jako preparat na zmarszczki, bruzdy oraz podrażnienia skórne. Olej orzechowy może być również stosowany do zmiękczania blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych.

Olej orzechowy na włosy

Olej z orzechów brazylijskich sprawdza się do pielęgnacji włosów, zwłaszcza suchych i zniszczonych. Kilka kropel naturalnego kosmetyku można dodać do ulubionej odżywki lub połączyć z oliwą oraz olejem kokosowym, a następnie wykonać olejowanie włosów. Orzechy brazylijskie zawierają w sobie również pełnowartościowe białko, które wzmacnia i pogrubia kosmyki.

Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52