kobieta opala się w solarium
©shock/fotolia

Zalety i wady opalania w solarium

kobieta opala się w solarium
©shock/fotolia

Opalanie w solarium, chociaż poprawia samopoczucie jest też ryzykowne. Zagrożenia związane z opalaniem w solarium to szybkie starzenie się skóry, utrata jej elastyczności, łamliwość paznokci, możliwość doznania poparzeń oraz tanoreksja.

Kosmetyki a opalanie w solarium

Żeby prawidłowo zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami, należy zastosować specjalne kosmetyki do opalania w solarium. Są to trzy grupy produktów: pielęgnujące, przyspieszające opalanie oraz koloryzujące i pielęgnująco-samoopalające. Natomiast opalanie w solarium z makijażem może skończyć się kiepskim efektem „odciętej”, jaśniejszej głowy, zwłaszcza jeśli podkład nakładany jest też na szyję. Twarz przed opalaniem powinna zostać zabezpieczona kremem z filtrem. Opalanie w solarium na brzuchu to pozycja dobra dla osób, które nie chcą opalić twarzy.

Plusy opalania w solarium – opalenizna nawet zimą, poprawa nastroju

Opalanie w solarium daje równą i szybką opaleniznę – to jego główna zaleta. Opalone ciało wygląda zdrowiej niż blade, o ile nie przesadzono z opalenizną. Podczas opalania za sprawą promieni ultrafioletowych organizm wydziela endorfiny, czyli hormon szczęścia. Zatem opalanie w solarium może pomagać na jesienno-zimowy spadek nastroju i chandrę. Szybkie opalanie to dobre rozwiązanie dla osób chcących nadać skórze koloru przed dużą imprezą, np. balem sylwestrowym czy studniówką. Opalanie w solarium można przyspieszyć, wykonując przed wizytą w solarium peeling. Wówczas efekt będzie szybszy i utrzyma się dłużej.

Minusy opalania w solarium – wiotczenie skóry, łamliwość paznokci, poparzenia, tanoreksja, rak

Promienie UVA przenikają do głębszych warstw skóry i niszczą włókna kolagenu i elastyny, dlatego opalanie w solarium powoduje utratę elastyczności skóry i jej szybsze starzenie się. Z tej samej przyczyny sprawia, że paznokcie stają się łamliwe, a włosy tracą zdrowy wygląd. Skóra mocno się wysusza i może produkować więcej sebum, co nasila objawy m.in. trądziku. Opalanie w solarium grozi też poparzeniami, jeśli trwa zbyt długo – tak jak zbyt długie przebywanie na słońcu. Częste i coraz dłuższe opalanie w solarium może powodować tanoreksję, czyli uzależnienie od opalania. Jak często można opalać się w solarium? Wizyta w solarium raz w tygodniu jest racjonalną granicą między rutyną a uzależnieniem. Niebezpieczne jest także ze względu na oddziaływanie na pieprzyki i znamiona – mogą one stać się zmianami nowotworowymi. Czerniak, czyli rak skóry, wymaga intensywnego leczenia onkologicznego. Nawet jeśli nie dojdzie do poparzeń ani przeobrażenia pieprzyków w nowotwór, to opalanie w solarium często skutkuje licznymi przebarwieniami na skórze, których trudno się pozbyć. Opalanie w solarium w ciąży nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ cienka skóra w tym szczególnym czasie jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV, łatwiej dochodzi do poparzeń i powstawania przebarwień.

 

Przeładuj

Diety gwiazd. Kto w ostatnich dniach przeszedł największą metamorfozę?

zobacz 02:10