zadowolona kobieta
Pixabay/JESHOOTS/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Olejek różany – pachnący sposób na naturalną pielęgnację włosów

zadowolona kobieta
Pixabay/JESHOOTS/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Olejek różany doskonale sprawdza się jako preparat używany do olejowania włosów ponieważ odżywia je, chroni i zapobiega nadmiernemu wypadaniu oraz delikatnie rozjaśnia.

 

Olejek różany ma szerokie zastosowanie. Działa pobudzająco i regulująco na nasz system immunologiczny, łagodzi podrażnienia, nawilża, wygładza, dodaje blasku skórze. Jest delikatnym środkiem antybakteryjnym. Niweluje skutki poparzeń słonecznych, oczyszcza, redukuje blizny. Działa również relaksująco.

Czym się kierować podczas zakupu olejku eterycznego – różanego?

Olejki eteryczne są skondensowane i wykazują się dużą aktywnością, dlatego należy używać ich ostrożnie, w niewielkich ilościach. Przy wyborze olejku – z uwagi na to, że wysokiej jakości olejki nie są tanie, aby nie kupić bezwartościowej imitacji, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • skład – czy w opisie jest nazwa botaniczna rośliny, z której jest zrobiony (Rosa damascena), czy nie zawiera domieszek innych olejków oraz alkoholu – tak się zdarza w przypadku tańszych zamienników;
  • najlepiej kupować w zaufanych miejscach, aptekach;
  • cena olejku różanego – za 30 ml – oscyluje w granicach 30-50 zł za buteleczkę, ale jest to produkt bardzo wydajny.

Olejowanie – sposób na nadmierne wypadanie włosów

Nie jest to zabieg ani drogi, ani czasochłonny, a powoduje, że nasze włosy są lśniące, miękkie, nawilżone, łatwo się rozczesują, mniej wypadają. Wiele z nas obawia się, że nałożenie na włosy olejków skończy się ich obciążeniem i nieatrakcyjnym wyglądem. Najlepiej samemu się przekonać, jak działa ta metoda, poprzez wypróbowanie kilku sposobów.

 

Olejowanie na sucho – przed myciem – kilka kropel olejku wylewamy na zwilżone wodą dłonie i przeczesujemy włosy. Jest to zabieg relaksujący jeśli połączymy go z masażem skóry głowy. Włosy zaplatamy w warkocz lub spinamy w koczek, krótkie pozostawiamy swobodnie. Na koniec włosy myjemy jak zwykle. Możemy wlać olejek do butelki z atomizerem – rozcieńczyć go wodą, lub innymi olejkami, wówczas łatwiej go rozprowadzić.

 

Analogicznie postępujemy przy olejowaniu włosów na mokro – po myciu, z tą różnicą, że włosów już po olejowaniu nie myjemy.

 

Olejek zostawiamy na włosach od godziny do kilkunastu godzin (kładziemy się spać – najlepiej założyć czepek kąpielowy, albo owinąć włosy ręcznikiem, żeby nic nie zatłuścić). Olejujemy włosy średnio 2-3 razy w tygodniu. Możemy w razie potrzeby – wcierać olejek tylko w końcówki.

 

Moczenie włosów – do miski z ciepłą wodą wlewamy łyżkę olejku i moczymy umyte wcześniej włosy około 3-5 minut, jest to rozwiązanie dla posiadaczek półdługich i długich włosów. Osuszamy ręcznikiem - nie myjemy.

 

To czy bardziej polubimy opcję z niezmywaniem olejku czy też z nakładaniem go przed myciem, zależy od kondycji i rodzaju włosów oraz naszych oczekiwań względem tego zabiegu.

 

Olejek różany doskonale nadaje się do wzbogacania kosmetyków, robimy to dodając do odżywki albo maski do włosów tuż przed zastosowaniem kilka kropel olejku (około pół łyżeczki).


Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59