butelka olejku lawendowego
©bnorbert3/fotolia

Olejek lawendowy na skórę i bezsenność

butelka olejku lawendowego
©bnorbert3/fotolia

Olejek lawendowy wykorzystywany jest jako środek uśmierzający ból i uspokajający. Działa kojąco na układ nerwowy, przez co zalecany jest osobom cierpiącym na bezsenność. Jest również jednym ze składników pojawiających w się w kosmetykach zwalczających problemy skórne.

 

Olejek lawendowy to olejek eteryczny pochodzący z lawendy. Doceniany był już w starożytności. Przygotowywano z nim kąpiel lub przyrządzano kadzidła. Dziś lawendę wykorzystuje się w kosmetykach, ale również jako odstraszacz owadów i odświeżacz zapachowy.

Olejek lawendowy: właściwości

Olejek lawendowy zawiera m.in. sole mineralne, cukry, kwasy organiczne, dużą ilość garbników (ułatwiających regenerację tkanek) oraz antocyjany (pozytywnie wpływające na elastyczność naczyń włosowatych). Jest jednym z najbardziej relaksujących olejków eterycznych. Uspokaja nadaktywność układu nerwowego i ma właściwości moczopędne. Działa również pobudzająco na organizm – usprawnia pracę metabolizmu i ogólnie układu pokarmowego (pobudza wydzielanie soków trawiennych).

Olejek lawendowy: zastosowanie

Olejek lawendowy wykorzystywany jest do produkcji leków uspokajających, nasennych i przeciwtrądzikowych oraz kosmetyków. Pojawia się w składzie kremów i balsamów. Zapach olejku lawendowego odstrasza owady i pięknie perfumuje powietrze (często pojawia się w odświeżaczach powietrza), a sama lawenda wykorzystywana jest jako przyprawa w kuchni. Często pojawia w się w deserach – ciastach, koktajlach, a także w sałatkach. Doprawia się nią też potrawy mięsne.

 

Olejek lawendowy to przede wszystkim olejek o cudownym, lekkim zapachu, który pojawia się w kosmetykach do kąpieli, sprawiając, że jest jeszcze bardziej relaksacyjna i odprężająca. Spanie w pokoju pachnącym lawendą uspokaja, a stany podenerwowania słabną.


Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43