kobieta ubrana w strój zimowy
©josfor/Fotolia

Jak przetrwać zimę i nie zamarznąć – co zrobić z odmrożeniami?

kobieta ubrana w strój zimowy
©josfor/Fotolia

Odmrożenia zazwyczaj powstają na palcach, dłoniach, stopach, uszach i nosie, czyli najbardziej wystających częściach ciała.

Trzy stopnie odmrożeń

1. Pierwszy stopień odmrożenia - odmrożone miejsce początkowo jest blade, następnie staje się sine i obrzękłe. Czucie jest w nim osłabione, ale jednocześnie jest bolesne. Polega na przejściowym zaburzeniu krążenia krwi w obszarze, który został wyziębiony. Dotyczy tylko naskórka i jest to proces odwracalny, nie powoduje żadnych trwałych zmian.

2. Drugi stopień odmrożenia - zasinienie i obrzęk są znacznie większe, na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione surowicznym płynem, który może być zabarwiony krwią. Uszkodzenia sięgają głębszych partii naskórka.

3. Trzeci stopień odmrożenia - tkanki zaczynają ulegać martwicy, stają się purpurowe, a nawet czarne. Odmrożenie dotyczy całego ciała, w tym także kości. Jest na tyle poważne, że nie zawsze można uratować odmrożoną część ciała.

Jak postępować przy odmrożeniu?

Jeśli odmrożona część ciała jest jeszcze blada, należy jak najszybciej podjąć próbę przywrócenia w niej krążenia krwi. Aby to osiągnąć, wykonaj delikatny masaż (ale nie intensywne pocieranie!) lub mocz część ciała w wodzie o temperaturze 20-25 stopni Celsjusza, nie więcej! Osoba, u której powstało odmrożenie nie powinna od razu wchodzić do zbyt ciepłego pomieszczenia. Odmrożeń nie można nacierać śniegiem ani polewać zimną wodą. Nie należy także odmrożonych rąk zanurzać w gorącej wodzie czy przykładać do nagrzanego kaloryfera.

 

Jeśli na skórze pojawiły się już pęcherze, nie powinno się ich przekłuwać. Należy przede wszystkim ogrzewać się od wewnątrz – pić ciepłe napoje, zjeść ciepłą zupę. Nie powinno się natomiast pić alkoholu, który daje złudne poczucie ciepła. Jeżeli kończyny są już sine, obrzęknięte i bolesne, należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie.

Jak zapobiegać odmrożeniom?

Odmrożenia są niebezpieczne, ale tak naprawdę dość łatwo ich uniknąć. Dla zdrowej dorosłej osoby spacer nawet w kilkunastostopniowym mrozie nie jest zagrożeniem, jeśli tylko jest do niego dobrze przygotowana.

Jak się ubierać na mróz?

Żeby zapobiec odmrożeniom, należy ubierać się 'na cebulkę”, czyli zakładać kilka warstw ubrań. Strój powinien dobrze izolować, ale przy tym musi pozwolić na odparowanie potu, ponieważ wilgoć zwiększa ryzyko wystąpienia odmrożenia. Buty powinny być szerokie i o rozmiar większe niż letnie buty, aby można było założyć dodatkowe skarpety lub rajstopy. Nie można też zapominać o czapce – przez głowę traci się najwięcej ciepła, ponieważ jej skóra jest bardzo unaczyniona.

 

Oprócz odpowiedniego ubrania należy pamiętać także o tym, by nie stać w bezruchu – ruch także rozgrzewa! Spaceruj, ruszaj rękoma, palcami nóg. Uważaj na ciężkie torby z zakupami – ich trzymanie może doprowadzić do niedokrwienia, a następnie odmrożenia palców dłoni.

 

Skóra twarzy zimą wymaga zupełnie innej pielęgnacji niż latem. Stosuj tłuste kremy ochronne, by ochronić twarz przed działaniem mrozu.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05