kobieta w okularach
Image by LifetimeStock.com

Bezpieczne oczyszczanie twarzy w domu

kobieta w okularach
Image by LifetimeStock.com

Oczyszczanie twarzy to rytuał, na który składają się demakijaż, umycie twarzy, peeling, parówka, oczyszczenie porów, dezynfekcja, maseczka i nałożenie ulubionego kremu.

Przygotowanie do domowego zabiegu oczyszczania twarzy

Efektywne oczyszczanie twarzy w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami. Jeśli opanujemy te zasady, samodzielnie poradzimy sobie z przesuszoną, pozbawioną blasku, odwodnioną i zanieczyszczoną skórą. Przede wszystkim nie oczyszczamy głęboko skóry ze zmianami ropnymi czy popękanymi naczynkami i zdecydowanie nie używamy w tym celu paznokci. Ręce muszą być zawsze dokładnie umyte, a palce owinięte chusteczkami higienicznymi. Regularne wykonywanie zabiegów wygładza skórę i sprawia, że pory nie są już tak widoczne.

Jak oczyścić twarz krok po kroku

Oczyszczanie twarzy wykonujemy, postępując krok po kroku według poniższych wskazówek, bez pominięcia żadnego z etapów:

1. Demakijaż – należy oczyścić twarz za pomocą mleczka bądź żelu micelarnego aż do całkowitego usunięcia resztek makijażu. Oczyszcza pory, wygładza skórę, nie dopuszcza do tworzenia się ropnych krostek powstałych z tłuszczu i brudu.

2. Umycie twarzy - używamy specjalnego żelu bądź pianki do mycia twarzy, który usunie rozpuszczony mleczkiem makijaż i zmywamy go wodą. Nie wolno stosować zwykłego mydła w kostce i wody z kranu. Zniszczyłoby to warstwę ochronną skóry, zmieniło jej odczyn, umożliwiło wnikanie bakterii, zatkało pory, doprowadziło do napięcia skóry i podrażnień. Trzeba zawsze przygotować wcześniej wodę przegotowaną, mineralną lub termalną, ewentualnie napar z rumianku czy melisy.

3. Peeling - na wilgotną skórę nakładamy palcami kosmetyk (najlepiej niepodrażniający drobnoziarnisty), którym niezbyt mocno ścieramy warstwę zrogowaciałego naskórka przez kilka minut.

4. Parówka - najlepsza metoda na rozszerzenie porów skóry, szczególnie polecana przy cerze tłustej i trądzikowej. Zalewamy wrzątkiem w garnku bądź misce zioła (garść rumianku, szałwii, mięty, nagietka, dziurawca, rozmarynu, lipy) i pochyloną nad parą głowę przykrywamy ręcznikiem na maksymalnie 15 minut. Możemy dodać kroplę olejku eterycznego.

5. Oczyszczanie zaskórników - owiniętymi w chusteczki higieniczne palcami uciskamy zaskórniki zamknięte i otwarte, nie przekłuwamy.

6. Dezynfekcja - przecieramy skórę tonikiem zawierającym alkohol.

7. Maska - na zakończenie nakładamy ulubioną maseczkę, najlepiej ściągającą.

8. Krem - wklepujemy krem antybakteryjny, łagodzący bądź nawilżający.


Więcej na temat pielęgnacja twarzy
Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31