niezadowolona nastolatka
Flickr/Stefano Montagner/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Cera trądzikowa – oczyszczanie tymiankiem, szałwią i siarką

niezadowolona nastolatka
Flickr/Stefano Montagner/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Codzienne oczyszczanie cery trądzikowej pomaga zachować prawidłowy stan skóry. Do pielęgnacji twarzy z trądzikiem stosuj kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone: bezalkoholowe, o odczynie lekko kwaśnym, z tymiankiem, szałwią lub siarką.

Czy skórę trądzikową można myć mydłem?

Cera trądzikowa wymaga oczyszczania dwa razy dziennie. Dzięki zabiegom oczyszczającym udrażniamy ujścia gruczołów łojowych poprzez usuwanie kurzu, brudu i nadmiaru sebum. Skórę trądzikową delikatnie przemywamy ciepłą wodą, aby nie rozprzestrzenić zmian chorobowych. Nie używamy tradycyjnego mydła, ponieważ substancje w nim zawarte (oraz zasadowy odczyn) mogą nadmiernie przesuszać skórę, co powoduje naruszenie naturalnej warstwy lipidowej. W rezultacie skóra broni się wytwarzając nadmiar sebum i pogłębiając tylko nasz problem. Możemy stosować mydło o kwaśnym odczynie, przeznaczone dla cery trądzikowej. Preparaty do mycia skóry z trądzikiem zawierają często dwutlenek siarki.

Jak wybierać kosmetyki do codziennej pielęgnacji zmian trądzikowych?

Do codziennej pielęgnacji nadają się również pianki lub żele do mycia twarzy, które w delikatny sposób usuną wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju. Demakijaż możemy wykonać przy pomocy emulsji, mleczka do demakijażu lub płynu micelarnego – ważne by były bezalkoholowe, zawierały zioła na trądzik: cyprys, szałwię, algi lub rozmaryn.

Skład kosmetyków dla cery trądzikowej

Przy wyborze kosmetyku należy zwrócić uwagę na pH, aby mieściło się w przedziale 5-7 czyli lekko kwaśnym, wówczas tworzy ono naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami i promieniami UV. W składzie nie powinno być parabenów, które zatykają pory oraz alkoholu działającego wysuszająco. Kwas salicylowy, czy dwutlenek siarki jest mile widziany, ponieważ ma działanie antybakteryjne, przeciwłojotokowe, złuszczające i kojące. 


Więcej na temat trądzik pielęgnacja twarzy
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41